Syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfiho varuje demonštrantov, že ak odmietnu akceptovať ponuku reforiem, krajina sa ocitne v krvavej občianskej vojne.
Saíf al-Islám Kaddáfi odsúdil vypuknutie povstania proti vláde svojho otca, ktorý vedie krajinu už 41 rokov. Hovoril o sprisahaní kontrolovanom zo zahraničia, ale priznal, že bola chyba brutálne zasahovať voči občanom. Tých vyzval, aby sa podieľali na budovaní „novej Líbye“. „Líbya stojí na križovatke. Ak nebudeme dnes súhlasiť s reformami, nebudeme smútiť za 84 mŕtvymi, ale za tisíckami, pretože Líbyou potečie krvavá rieka“ povedal Saíf.
Doteraz sa nepokoje sústredili na východe krajiny v meste Bengházi, ale posledné správy hovoria o vypuknutí ťažkej paľby priamo v centre hlavného mesta Tripolise. Svedkovia opisovali stretnutia demonštrantov s Kaddáfiho stúpencami v centre na Zelenom námestí. Obranné zložky zasahovali proti demonštrantom najmä slzným plynom. Po jeho prejave zachvátil mesto chaos a objavili sa nepotvrdené správy o tom, že mal Muammar Kaddáfi opustiť krajinu. S jeho odchodom sa najčastejšie spája juhoamerická Venezuela. Po tom ako sa objavila táto nepotvrdená správa, Líbyu zachvátila vlna osláv a všade sa ozývalo víťazoslávne trúbenie áut.
Podľa pozorovateľov zaoberajúcich sa dodržiavaním ľudských práv zomrelo v Líbyii od vypuknutia protestov najmenej 173 ľudí. Začali sa šíriť z mesta Bengházi do Misraty, ktorá ležala len 200 kilometrov od Tripolisu.
Kaddáfiho syn vo svojom ostrom prejave nezabudol obviniť arabské aj africké krajiny za rozdúchanie pohybov v arabskom svete. “Toto je opozičné povstanie, snažiace sa narušiť celistvosť Líbye” vyjadril aj svoje obavy nad rozpadom krajiny. “Vezmeme zbrane a budeme bojovať do poslednej guľky. Zničíme búriace sa elementy. Keď bude každý ozbrojený, je to občianska vojna, budeme sa zabíjať navzájom” nešetril ostrými vyhláseniami. “Líbya nie je Egypt, ani Tunisko, takže ustojíme ďalšiu revolúciu.”
Saíf al-Islám Kaddáfi pri prejave priznal, že mesto Bengházi na východe krajiny je momentálne mimo vládnej kontroly a jeho vedenie prevzali občania mesta, ku ktorým sa priklonila armáda. “Teraz jazdia po Bengházi na tankoch civilisti”. Povstanie je podľa neho cesta ako chcú niektorí nastoliť islamský režim, ale podľa jeho slov bude takýto režim nemilosrdne potlačený.
Neskôr opustil útočnú rétoriku a vyjadril sa, že by sa malo v krajine popracovať na novej ústave, liberálnejších zákonoch a dať médiam väčšie slobody. “Ak chcú aby sme zmenili vlajku či hymnu, zmeníme ich” snažil sa načrtvnúť prípadne zmeny. Pripustil aj chyby armády pri násilii, pretože vraj nebola trénovaná na takéto situácie a len odpovedali na útoky “zdrogovaných ľudí”.
Kaddáfi zdôraznil aj obrovské bohatsvto krajiny vďaka rope a vydal varovanie pre zahraničné spoločnosti. “Máme jeden zdroj nášho živobytia a tým je ropa. Všety zahraničné spoločnosti vyženieme z krajiny” povedal.
Premiér krajiny Bagdádi Mahmúdi medzitým povedal európskym ambasádorom v Tripolise, že existujú “presné plány, deštruktívne, teroristické aký sa Líbya stala novou základňou terorizmu.”
ja som jeho prejav pozeral v noci naživo. nejak ma za srdce nechytil po tom, čo sa v Líbyi deje. celý čas som premyšlal, či už má v tom čase zbalené