Egyptské námestie Midan Tahrír, ktoré sa stalo symbolom egyptskej revolúcie zo začiatku tohto roku sa po niekoľkých mesiacoch opäť stalo miestom nepokojov. Stretlo sa na ňom viac než 5000 demonštrantov, ktorí sú nespokojní s pomalými zmenami od pádu Mubarakovho režimu. Zásah polície a následné potýčky si vyžiadali cez 1000 zranených.
Podľa svedkov sa nepokoje na námestí začali už v utorok kedy sa polícia rozhodla rozohnať dav ľudí, ktorí prišli podporiť rodiny tých, ktorí prišli počas revolúcie o svojich blízkych. Polícia mala napadnúť rodiny neďaleko divadla Baloon v Agouze, kde sa mala za martýrov uskutočniť spomienková slávnosť.
Minister vnútra celý incident opísal ako pokus „ľudí, ktorí sa vydávali za rodiny martýrov dostať sa násilne do divadla“. Podľa egyptského kabinetu mali zatknúť 9 ľudí, ale neskôr priniesli noviny al-Masrí al.Youm správu o 44 zatknutých, medzi ktorými by mal byť podľa agentúry Reuters aj Brit a Američan.
Káhirský korešpondent al-Džazíry Ajman Mohjeldin vidí pôvod násilia v tom, že sa rodiny martýrov snažili dostať do divadla na spomienkovú slávnosť, ale nepustili ich dnu. „Od toho momentu začali potýčky medzi políciou a niektorými členmi rodín, ktoré sa následne rozšírili do viacerých štvrtí mesta. Odtiaľ sa dostali priamo na námestie Tahrír a k ministerstvu vnútra“ opísal situáciu Mohjeldin. Námestím zakrátko lietali kamene, fľaše a demonštranti volali heslá na „odstúpenie vojenskej junty.“ Podľa ministerstva zdravotníctva utrpelo zranenia 1036 ľudí, medzi ktorými je aj 40 členov obranných zložiek.
Egyptský premiér Essam Sharaf povedal, že vydal polícii príkaz na stiahnutie sa z námestia Tahrír, aby sa týmto krokom znížilo napätie. „Vláda sa nebude ponáhľať s vynesením rozsudku nad udalosťami alebo obviňovaním niektorej strany, ale počká si na výsledky vyšetrovania a potom ich transparentne oznámi.“ okomentoval situáciu premiérov mediálny poradca Ahmed al-Samman. Sharaf ešte hovoril o tom, že sa správanie polície v mnohom zlepšilo, hoci stále sa nájde veľa ľudí, ktorí nie sú spokojní s návratom polície a bezpečnosti. Vyzval mladých Egypťanov, aby ochránili svoju vydobytú revolúciu.
Podľa vojenskej rady, ktorá Egyptu dočasne vládne bol incident na námestí Tahrír pokusom o narušenie bezpečnosti a stability krajiny a mal byť vopred naplánovaný. „Poľutovania hodné udalosti, ktoré sa odohrali na námestí Tahrír nemajú žiadne ospravedlnenie a sú jasným útokom na stabilitu a bezpečnosť Egyptu. Išlo o koordinovaný plán, kde mala byť zneužitá krv martýrov revolúcie na rozdúchanie nepokojov medzi demonštrantmi a bezpečnostným aparátom. Vyzývame Egypťanov a najmä mladých, ktorá započali revolúciu, aby sa nenechali stiahnuť do týchto hier a naďalej pokračovali vo svojej činnosti, ktorá má za výsledok dosiahnuť bezpečnosť a stabilitu aj za týchto sťažených okolností.“ uvádza sa vo vyhlásení.
Rodiny zabitých martýrov už niekoľko krát dali najavo svoju frustráciu nad pomalými zmenami a najmä súdmi s policajtmi a ich nadriadenými, ktorých obvinili za zabitie ich príbuzných počas protestov. Žiadajú tiež odstúpenie Hussejna Tantáwiho, hlavu najvyššieho koncilu ozbrojených zložiek. Nielen rodiny, ktorí prišli o svojich blízkych sú nahnevaní z nečinnosti súdov, ale svoju nespokojnosť vyjadruje čoraz viac Egypťanov.