Začiatkom týždňa oznámil katarský emír Šejk Hamad bin Chalifa al-Tháni, že abdikuje na svoju funkciu panovníka rozprávkovo bohatej krajiny a vládu v Katare prenechá svojmu synovi Šejkovi Tamimovi bin Hamad al-Thánimu. Jeho odstúpenie šokovalo nielen miestnych obyvateľov, ale aj svetových lídrov, hoci sa o emírovom nástupcovi šepkalo už niekoľko mesiacov.
Oznámenie, ktoré otriaslo Katarom, že sa emír Hamad bin Chalifa al-Tháni dobrovoľne zbaví trónu vyvolalo záujem a verí sa, že s ním ide ruka v ruke snaha oživiť kráľovský kabinet, ktorý by mal priniesť novú generáciu lídrov. Hlavou Kataru sa tak stal emírov syn Šejk Tamim bin Hamad al-Tháni, ktorý má ešte len 33 rokov, čím sa stal vôbec najmladším lídrom celého regiónu. Druhým najmladším je momentálne ťažko skúšaný prezident Sýrie Bašár al-Assad, ktorý oslávil naposledy 47.narodeniny. Spoločne s katarským emírom odstúpil aj premiér krajiny Šejk Hamad bin Jassim al-Tháni, ktorý okrem premiérskej stoličky zastával aj funkciu ministra zahraničných vecí. Aj on odstúpil, aby na svoje miesto pustil mladšiu krv. Utorok sa dokonca v Katare premenil na národný sviatok počas ktorého sa Doha pripravuje na oficiálne predanie moci.
Panovnícka rodina al-Tháni stojí v čele Kataru už viac než 150 rokov. Doterajší emír Hamad bin Chalifa al-Tháni sa dostal na trón už v roku 1995 a odvtedy ho ľudia oslavovali ako kompetentného a progresívneho panovníka, lídra, ktorý priviedol Katar na výslnie, kde stojí dodnes. V roku 2003 určil emír za svojho nástupcu svojho syna, princa Tamima, ktorý mal v tom čase ešte len 23 rokov a preskočil svojich troch starších bratov. Takmer desať rokov stál po boku svojho otca vo vysokej politike a zoznamoval sa s agendou, ktorú mal jedného dňa prebrať.
Od nového panovníka Tamima bin Hamad al-Thániho si Katar sľubuje novú energiu, ktorú by mohol vliať nielen do svojej krajiny, ale aj do krajín v regióne, pretože sa hovorí, že starší vládcovia už nedokážu držať krok s mladou generáciou. Šejk Tamim bin Hamad al-Tháni mal dosiaľ pokojný život. Svoje vzdelanie nadobudol vo Veľkej Británii na prestížnej škole Harrow a neskôr pokračoval na Kráľovskej vojenskej akadémii v Sandhurst. Šejk Tamim bin Hamad al-Tháni bude musieť čeliť mnohým problémom, ktorým je Katar vystavený. Dnešná populácia Kataru je takmer 2 milióny obyvateľov, hoci len okolo 250 000 z nich má katarskú národnosť a šejk Tamim bude musieť svojich ľudí ubezpečiť, že hoci sa tvár Kataru môže v budúcnosti zmeniť, jeho jadro a tradície zostanú zachované.
Katar má síce len 11 500 kilometrov štvorcových, no považuje sa za veľkého svetového hráča najmä v nedávnej histórii. Stáli na čele zmien, ktoré postihli a zmenili Líbyu a tiež stoja na strane teroristov bojujúcich v Sýrii proti sýrskej armáde prezidenta Bašára al-Assada. Okrem toho je katarská Doha významná v budovaní rozhovorov medzi hnutím Taliban a americkou vládou, pretože práve v Katare si Taliban otvoril svoju kanceláriu. Katar by sa chcel dostať do pozície najvýznamnejšieho hráča v celom regióne čím by nahradil napríklad Saudskú Arábiu, Egypt či Turecko. Peniaze na to jednoznačne má. Krajiny ako Líbya, Tunisko alebo Egypt, ktoré kedysi s otvorenou náručou vítali katarské peniaze na pomoc pri ich vlastných revolúciách sú odrazu podozrievavé, pretože Katar tými istými peniazmi podporuje mnohé islamské skupiny. Paradoxne Sýria je krajinou, ktorá by vedela s Katarom zamávať, pretože po tom ako Katar už minul nemalé prostriedky na vyzbrojovanie teroristov, môže sa stať, že ich sýrska armáda porazí a tým príde Katar nenávratne o obrovské sumy.