V pondelok sa Libanon znovu otriasol, keď stúpenci doterajšieho predsedu vlády Saada Harírího vyšli do ulíc, aby protestovali proti politickým hrám, ktoré sa v ich štáte dejú. Zapálené pneumatiky a rozruch v uliciach boli odpoveďou na pondelňajšie hlasovanie parlamentu, ktoré rozhodlo o víťazstve opozičného kandidáta na nového premiéra Nadžída Míkátího. Ten porazil Saada Harírího v pomere 58:49 a mal by dostať šancu zostaviť vládny kabinet. „Volili sme spravodlivosť. Volili sme Saada Harírího. A teraz máme byť ticho, keď sa s našimi hlasmi nepočíta?!“ povedal jeden z prítomných pred mauzóleom Rafíka Harírího, ktorý bol zabitý pred necelými šiestimi rokmi. Jeho smrť dodnes ovplyvňuje libanonskú politickú scénu, keďže sa dodnes nezistilo, kto stál za jeho smrťou. Očakáva sa, že haagsky Špeciálny tribunál pre Libanon ukáže v blízkej budúcnosti na hnutie Hizballáh, ktoré sa tomu bráni. Tribunál považuje za zmanipulovaný Izraelom a USA, ktorí chcú Hizballáh oslabiť. Dôvodom je nedokončená vojna z roku 2006, z ktorej Hizballáh vyšiel ako víťaz, keďže neprehral. Toto militantné hnutie je predĺženou rukou Iránu a Sýrie. Hizballáh sa bráni osočeniu, ktoré ešte ani nebolo povedané. S takým záverom prišli iba niektoré západne média a rozvírili tak hladinu libanonských politických vôd.
Ani voliči koaličnej strany Budúcnosť si nemyslia, že by Hizballáh stál za vraždou Rafíka Harírího. Skôr za tým vidia Sýriu, niektorí aj Izrael. „Nechajme tribunál pracovať, nech pokračuje vo vyšetrovaní,“ navrhujú protestujúci prívrženci strany Budúcnosť. Mladý Libanonci chcú, aby Saad Harírí pokračoval v svojej funkcii premiéra a všetky strany jednotne spolupracovali v záujme Libanonu. „Už máme plné zuby všetkých týchto špekulácií. Všetky naše generácie boli vo vojne. My chceme žiť v mieri a bez zbraní,“ dodal Mahmúd, dvadsať jeden ročný študent z mesta Sidon. Ďalšie protesty, ktoré prišli v utorok, boli naplánované dnes na viacerých miestach v Libanone. V Bejrtúte dav rozbil kameru televízie al-Arabíja, od dosť horšie dopadla jej konkurenčná stanica al-Jazeera, ktorej rozzúrení demonštranti v Tripolise zapálili auto.
zľahka som zaznamenal zmenu písomného prejavu lukáš 🙂
V Libanone jednoducho nastala zmena. Novy premier bol zvoleny demokraticky a ziskal vacsinu v parlamente a treba to respektovat. Hizballah je riadna politicka strana Libanonu a bolo by dobre, aby redaktori, ktori pisu clanky na tejto stranke boli objektivni a respektovali volu Libanonskeho parlamentu. Hizballah nevystupuje proti Libanoncanom, Hizballah je vojensky silnejsi ako regularna armada a bude branit Libanon, pred buducou Izraleskou agresiou a ludia v Libanone to velmi dobre vedia…
Amor, nie je pravda, ze vsetci mladi Libanoncu chcu Saada Haririho. Vela z nich volila 8 Marec a podporuju Hizballah, a teraz nehovorime iba o Shiitoch, Sunnitoch, ale tiez o velkej komunite krestanov, ktori podporuju generala Aouna a jeho stranu FPM. Cast sunnitskej komunity ktora podporuje 14 Marec si tiez priala ineho premiera.
Amor, možem sa ťa spýtať, ako si to myslel s tou objektivitou a rešpektovaním? Lebo nemám pocit, že by som niekomu stranil. Ja píšem akot to tu je, priamo z miesta. Rád by som vedel tvoj názor, bo si myslím, že se jeden mála z tých čo sa snaží písať objektivne.