ČO JE KORÁN?
Korán (po arabsky al-Qur’án) je presný záznam slov, ktoré boli Bohom zjavené prorokovi Muhammadovi prostredníctvom anjela Gabriela. Muhammad si zjavené verše zapamätal a nadiktoval ich svojim spoločníkom. Verše boli potom zaznamenané pisármi, ktorí si ešte počas Muhammadovho života nechali zapísaný text od neho potvrdiť a vzájomne ho prekontrolovali. Ani jediné slovo zo 114 kapitol Koránu, tzv. súr, nebolo odvtedy zmenené. Svätý Korán, ako ho dnes poznáme, je do posledného detailu tým istým jedinečným a zázračným textom, ktorý bol Muhammadovi zjavený pred viac ako štrnástimi storočiami.
O ČOM SA V KORÁNE HOVORÍ?
Korán je posledným a konečným zjavením Božieho Slova, a preto je pre každého muslima základným zdrojom viery a jej praktického zavedenia do každodenného života. Zaoberá sa všetkými témami, ktoré sa týkajú nás ako ľudských bytostí. Jeho hlavnou témou je vzťah medzi Bohom a Jeho tvorstvom. Korán poskytuje návod na fungovanie zdravej spoločnosti, spravodlivého ekonomického, politického a náboženského systému a ustanovuje zásady korektného správania. Korán sa taktiež zaoberá náboženskou doktrínou, poznaním, uctievaním Boha, všeobecnými právnymi normami a mravnými princípmi.
EXISTUJÚ V ISLAME AJ INÉ ZDROJE NÁBOŽENSKÉHO POZNANIA?
Áno. Tzv. Sunnah, t.j. činy, výroky a osobný príklad proroka Muhammada. Sunnah je pre muslimov po Koráne druhým základným zdrojom náboženského práva a poznania. Tzv. hadísy, ktoré tvoria základ Prorokovej sunny, sú dôveryhodne a spoľahlivo podané správy o tom, čo Prorok povedal, urobil, alebo s čím priamo alebo nepriamo súhlasil. Viera v pravosť a záväznosť sunny je neodmysliteľnou súčasťou islamskej viery.
prebraté z: islamweb.sk