Vládne jednotky a kmeňoví bojovníci premenili hlavné mesto Jemenu Saná na bojisko. Po ich prestrelkách sa počet mŕtvych len v stredu dosiahol minimálne štyri desiatky. Boje sa rozšírili aj do nových oblastí, v ktorých bojovníci silného kmeňu Hášid získali do svojich rúk niektoré južné a severovýchodné predmestia.
Mestské nepokoje sa za posledné týždne vyostrili a predstavujú novú hrozbu pre 33-ročnú vládu prezidenta Ali Abdulláha Sáliha. Už takmer štyri mesiace sa tisíce Jemenčanov stretávajú každodenne v uliciach a volajú po demokratických reformách a odchode prezidenta. Násilie prepuklo minulý týždeň keď na seba narazili Sálihove bezpečnostné zložky a bojovníci lojálni šejkovi Sadikovi al-Ahmarovi, ktorý stojí na čele najväčšej kmeňovej koalície v krajine.
Sálihove násilné pokusy zmariť demonštrácie vyústili až do momentu, kedy sa od prezidenta odvrátili americkí spojenci. Tí v Sálihovi videli partnera na boj proti jemenskej vetvy al-Kájdy. Hillary Clinton opísala postoj prezidenta, ktorý sa nechce vzdať svojho miesta ako “zdroj veľkých konfliktov”, ktorý ústi do násilia. “Nemôžeme očakávať koniec konfliktu pokiaľ prezident Sálih a jeho vláda neuvoľní cestu. Až vtedy sa totiž môže začať premena spoločnosti a prijať ekonomické či sociálne reformy.” povedala Clintonová reportérom vo Washingtone.
Boje v Sane zúrili do piatej hodiny rána a potom pokračovali aj behom dňa. Svedkovia opisovali ako prezidentská garda, elitná jednotka, ktorej velí jeden zo Sálihovych synov obliehala veliteľstvo armády zodpovedné za stráženie strategických vládnych inštitúcii. Velitelia, ktorí prebehli k opozícii si myslia, že elitná jednotka zasahovala pretože podozrievali veliteľa z úmyslov pripojiť sa k hnutiu na zosadenie prezidenta. Podľa opozičných predstaviteľov bol veliteľ brigád generál Mohammed Chálil neutrálny a bez politických ambícii, ale musel nahnevať prezidenta. Jeden z obyvateľov blízkej štvrte opisoval dianie na veliteľstve a hovoril o ohni, kúdoľoch čierneho dymu a explóziach, ktoré sa z budovy ozývali.
Podľa lekárov si dnešné boje v hlavnom meste vyžiadali najmenej 41 ľudských životov. Boje zachvátili predovšetkým severnú štvrť Hassaba, v ktorej bojovníci obsadili niekoľko vládnych budov a ministerstiev. Vládne sily útočili na dom al-Ahmara, kmeňového vodcu a celú štvrť odpojili od vody a elektriky. Jednotky pod vedením Sálihovho syna udreli na štvrť, ale nepodarilo sa im prebrať kontrolu nad stratenými budovami v Hassabe.
Objavili sa správy o tom, že kmeňoví bojovníci obsadili aj 5-poschodovú budovu v južnej štvrti Hadda, kde sa dostali do konfliktu s armádou. Práve štvrť Hadda je známa svojou podporou prezidenta Sáliha. Jemenská tlačová agentúra SABA nazýva bojovníkov “ozbrojené gangy” a tie podľa nich rabujú, kradnú nábytok, dokumenty a iné veci zo získaných budov.