Buldočí izraelská rétorika a téma výstavby nových sídlišť ve východním Jeruzalému přiměla lídry arabských zemí, aby se sešli v libyjském městě Sirte k diskuzi a projednání společného stanoviska v dané věci.
Arabské státy jsou rozděleny na dvě skupiny, přičemž první z nich stále věří a doufá americké iniciativě přimět Izrael spolupracovat v řešení regionálního konfliktu a druhá skupina nevidí ve vládě Benjamina Netanjahua partnera pro mír. „Nemyslím si, že summit zvolí možnost odporu, protože stále mnoho Arabů doufá v americký postoj vyvíjení tlaku na Izrael, aby zastavil své osídlování. To znamená, že tady bude více setkání na dané téma. My v Sýrii si nemyslíme, že současná izraelská vláda je připravena být partnerem pro mír,“ vyjádřil se syrský ministr zahraničních věcí Walíd Muallim. O obnovení mírových rozhovorů pochybuje i palestinský prezident Mahmúd Abbás.
Na sobotním summitu Ligy arabských států (LAS) řekl její generální tajemník Amr Músá, že by se arabské země měly sblížit s Íránem kvůli nadále přetrvávajícímu izraelsko-palestinském konfliktu, jehož řešení není jisté. „Je načase postavit se Izraeli. Musíme mít alternativní plány, protože situace dosáhla kritického bodu,“ nechal se slyšet Músá během svého projevu.
Vrchní představitel LAS zdůraznil, že spojenectví s Íránem a Tureckem, tedy nearabskými státy, je důležité pro regionální spolupráci a řešení konfliktu. Turecký premiér Erdogan nezměnil svůj postoj vůči současné izraelské vládě a její politice a počínání Izraele označil za bláznivé. Turecko bývalo dobrým izraelským spojencem, ale po loňské válce v Gaze jejich vzájemné vztahy ochladly.
Také generální tajemník OSN Ban Ki-moon byl pozván na setkání 22 arabských států a během svého projevu vyzval Araby, aby podpořili americké úsilí navázat mírové rozhovory mezi Palestinou a Izraelem. „Žádám vás o podporu úsilí začít s blízkými rozhovory a přímým vyjednáním. Náš společný cíl by měl být vyřešen do 24 měsíců,“ řekl Ban Ki-moon.
Evropské politiky zastupoval na summitu italský premiér Silvio Berlusconi. Také Evropská unie se snaží být platným hráčem v blízkovýchodních mírových jednáních. Současné nálada je ale dosti pochmurná a ani jedna ze stran jednání nevidí budoucnost příliš růžově.
Zdroje: CNN, Al Jazeera, SANA