Libanonští farmáři vyvážejí své produkty do zemí, které byly doménou syrských zemědělců. Kvůli špatné bezpečností situaci v Sýrii tak Libanonci svými produkty prázdné místo na trhu. Ale jejich situace není vůbec růžová. „Nelze spoléhat, že to tak bude navždy,“ řekl Ramíz Osseiran, předseda Asociace zemědělců z jižní části Libanonu. Podle něj musí libanonští zemědělci být konkurence schopni i za normálních bezpečnostních podmínek, nejen v době krize ostatních států.
Pozitivně se mohou zdát zprávy, podle kterých vývoz libanonských zemědělských produktů z údolí Bikáa se v roce 2013 zvýšil oproti předchozímu roku o 54 procent, jak uvádí informace tamní Obchodní a agrární komory. Jenže celkový vývoz v podstatě podle údajů zprávy Asociace zemědělců v posledních třech letech klesl o 14,3 procenta, když v první polovině roku 2010 se vyvezlo 224 tisíc tun a v roce 2013 192 tisíc tun.
Mezi produkty, které se více vyvážejí, jsou brambory a hrozny. „Jakmile se syrská krize uklidní, vývoz těchto dvou produktů se vrátit do svého předchozího trendu,“ tvrdí předseda Asociace zemědělců. Naopak citrusy a banány poklesly na vývozu o více než polovinu. „Více než 50 procent banánů směřovalo do Sýrie a Iráku, ale současná nízká spotřeba v Sýrii v této těžké době a neschopnost dosáhnout irácký trh uprostřed zhoršující se bezpečnostní situace vedla k poklesu vývozu tohoto ovoce,“ řekl Osseiran. Přesněji, vývoz brambor vzrostl o 27,7 procent ve srovnání s rokem 2010, vývoz jablek dokonce o 31 procent, přičemž vývoz banánů se snížil o 37,5 procent.
Osseiran dále tvrdí, že ministerstva zemědělství a financí by měla pomáhat najít zemědělcům nové trhy pro své výrobky. „Tato dvě ministerstva by měla podpořit toto odvětví v Libanonu uzavírání nových obchodních dohod,“ řekl.
Libanon sousedí pouze se Sýrií a Izraelem/Palestinou. Do ostatních států může vyvážet pouze po moři nebo vzduchem. Pozemní přeprava je díky syrskému konfliktu velmi složitá. „V současné době, produkty nízké a střední cenové kategorie nemohou být přepravovány se ziskem leteckou dopravou. Je povinností vlády zajistit výhodně pronajatá letadla, které by poskytli rentabilní a bezpečnou dopravu zemědělským produktům,“ dodal Osseiran.
Libanonští zemědělci mají odbytiště hlavně na domácím trhu, a to zejména kvůli vysokému počtu syrských uprchlíků, který se usadil právě na území Libanonu.
Zdroj: Daily Star