Libanonští filmaři mají své pevné místo na blízkovýchodní scéně. Nejvíce bezesporu vynikají v natáčení komerčních hudebních videoklipů pro arabské televizní stanice, dovedou však kvalitní filmy, které osloví diváky po celém světě.
První příspěvek do libanonské kinematografie přišel na konci dvacátých let minulého století. Od počátku se rozvíjela zdravá rivalita mezi libanonskou a egyptskou filmovou školou, která se přenesla i do poválečné doby, kdy arabské země získávaly postupně nezávislost. Libanonská filmová tvorba v období do sedmdesátých let zapsala do historie arabského filmu zlatým písmem. Sedmdesáté a osmdesáté roky byly poznamenány občanskou válkou a až devadesáté roky přinesly libanonskou kinematografii opět na výsluní. Na novodobém rozvoji filmového průmyslu v Libanonu se podílí i zahraniční produkce, převážně z Francie.
V posledních letech mělo několik libanonských filmů komerční úspěchy, jmenovitě Karamel a Kam máme teď jít? od režisérky Nadine Labaki. Mnoho novodobých libanonských filmařů má za sebou studia v zahraničí a tento rozdíl filmařských škol je v porovnání s ostatními arabskými státy patrný.
Libanonský filmový průmysl je poměrně malý, když nebudeme počítat hudební videoklipy, které jsou produkovány jak běžícím pásu. Celovečerních filmů se každoročně zrodí jen pár. I proto měl organizační tým Libanonského filmového festivalu (LFF) před sebou těžký úkol, jak dát dohromady seznam filmů pro letošní ročník. Loni byl dokonce festival zrušen, protože nebyl dostatek vhodných filmů s libanonskou tématikou. Letos se nový organizační tým pustil do renesance festivalu, který vznikl v roce 2001, a zaměřil se převážně na mladé tvůrce krátkých, experimentálních či dokumentárních filmů. „Sami sebe vidíme jako filmový festival mladých. Minimálně 25-30 procent filmů z programu je od režisérů, jejichž díla jsou promítána vůbec poprvé. Vzhledem k tomu, že premiéry celovečerních filmů jsou určeny pro větší regionální festivaly, naše nejlepší šance je zaměřit se na nové talenty,“ řekl ředitel festivalu Pierre Sarraf.
Do soutěžních i nesoutěžních sekcí bylo vybráno přes 30 filmových děl. „Na seznamu je několik nových jmen. Jsou zde i režiséři, jejichž tvorba je dobře známá, např. Hádí Zaccak, Ghaith al-Amín, Roy Arída nebo Hišám Bizrí, a tato jména jsou vyvážena novými talenty,“ tvrdí Pierre Sarraf. K nim patří i mladá nadějná režisérka Pascale Abou Jamra, která ve svém absolventském filmu Olivovníky za mými zády představila fiktivní biografii dívky Mariam Mansúr, dcery člena kolaborantské armády jižního Libanonu, která se společně svým bratrem vrátila po několika letech z Izraele zpět do vlasti, kde musí se vyrovnávat s diskriminací a tlakem ze strany obyvatel pohraniční vesnice. Pascale Abu Jamra ve filmu zároveň ztvárnila hlavní roli.
Z dalších nadějných tvůrců se na LFF představí Zalfa Seurat se svou prvotinou Moussina, kde rovněž sama sebe obsadila do hlavní role. Příběh se odehrává v libanonských horách, kam se pařížská malířka Silla přestěhovala se svým manželem. Silla se dostává do psychického rozpoložení, když jí po dvou letech omrzelo manželství a potěšení nenachází ani v malování.
Zalfa Seurat bude pokračovat ve studiích na pražské FAMU. „Očekávám od toho jakýsi druh možnosti experimentovat, hledat a zdokonalit své vize, o čemž je toto řemeslo. Škola je tou nejlepší cestou, protože si vše můžete vyzkoušet, pokazit nebo se mýlit,“ říká Zalfa Seurat.
V programu LFF najdeme i několik experimentálních krátkých filmů mladých tvůrců stejně jako dokumentů.
Libanonský filmový festival je dle letošních organizátorů malou akcí, kteří ale doufají, že se jeho kvalita a jméno posune příští rok o něco výše, stejně jako samotný filmový průmysl v Libanonu. „Asi jako všude na světě, největší problém byl se sháněním partnerů. Doufáme, že nakonec nebudeme ztrátoví,“ přeje si Carole z organizačního týmu.
Vše o Libanonském filmovém festivalu můžete najít na lff2012.org
Doporučené odkazy na téma libanonská kinematografie:
http://35mmfrombeirut.com/relevant/a-history-of-lebanese-cinema-from-the-thirties-to-the-end-of-the-sixties/
http://en.wikipedia.org/wiki/Cinema_of_Lebanon