Jak se turisté každoročně přesvědčují, mešity jsou v arabských státech jedny z nejzajímavějších míst k vidění. Minimálně jedna mešita je pýchou každého státu. V egyptské Káhiře to je al-Azhar, v syrském Damašku Umajjovská nebo pro změnu v saudské Mekce mešita al-Harám. Také v emirátském Abu Dhabí mají svoji dominantu v podobě Velké mešity Šejcha Zájida (ar. ???? ????? ???? ??????, ang. Sheikh Zayed Grand Mosque). Řadí se k největším mešitám na světě, když se do jejích útrob vejde až 41 tisíc věřících.
Mešitu nepostavili v centru města, ale na odlehlé části na cestě mezi centrem Abu Dhabí a letištěm. I proto jsou její sněhobílé kupole a minarety vidět pěkně z dálky. Zmíněných kupolí je 82, kdežto sloupů s pozlacenými vrcholky připomínajících palmy je více než 1000. Její architektura je směsí osmanského, mamlúckého a fátimovského stylu. Někomu může připomínat i indický Tadž Mahal.
Návštěvník nejdřív vystoupá po schodech v parčíku, aby se před ním na posledním schodě otevřelo nádvoří se dvěma modrými bazénky, na jejichž hladině se odráží krása mešity. „Kochat se nejdříve kupolemi, minarety nebo sloupořadím?“ vrtá hlavou nejednomu návštěvníkovi. Bílý mramorový dvůr zdobí barevné ornamenty květin, které patří k hlavním dekoračním. Zejména sloupy jsou květinami zdobeny. Je doslova pohádkou se procházet mezi květinami, které si bohužel nemůžete utrhnout ani si k nim přivonět. Naproti vchodu do mešity přes dvůr je hlavní sál, kde se nachází největší ručně tkaný koberec na světě o rozloze 5,7 tisíc m2. Sem se chodí turisté kochat krásou veškerého interiéru mešity. Pro své modlitby najdou muslimové klid v oddělených prostorách, kam turisti nechodí. Jak to tak bývá, muži a ženy se modlí odděleně.
Mešita byla otevřena v roce 2007. Je v ní pohřben první prezident Spojených arabských emirátů, emír Abu Dhabí a zakladatel této mešity Šejch Zájid bin Sultán al-Nahján. Vstup do mešity je zdarma. Běžně je otevřena od 9-20 hodin, během Ramadánu se zavírá ve 14 hodin.
Více informací na www.szgmc.ae