Modlitebňa či provokácia?

NEW YORK – Barack Obama, prezident USA vyjadril v piatkovú noc podporu návrhu na výstavbu mešity a Islamského komunitného centra neďaleko bývalého Svetového Obchodného Centra v New Yorku, ktoré bolo zničené pri útokoch z 11. septembra.

Projekt je často prezývaný “Mešita Ground Zero”, snáď pomerne nesprávne pomenovanie hneď z dvoch dôvodov. Nebude sa nachádzať v Ground Zero, ale 2 bloky (200 metrov) severne od Svetového Obchodného Centra. Súčasné budovy na tomto mieste boli poškodené počas útokov z 11. septembra. Taktiež to nie je iba mešita. Plán počíta s výstavbou Islamského komunitného centra s názvom Dóm Córdoba v hodnote 100 miliónov dolárov. Verejná mienka sa proti projektu stavia veľmi tvrdo. Vyjadrili sa k nemu tucty politikov a prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina Američanov sa stavia proti výstavbe. Michael Bloomberg, primátor New Yorku, sa minulý týždeň postavil na obranu projektu, pričom poukázal na dlhodobú tradíciou náboženskej diverzity v meste.

Posvätná pôda

Na projekt útočia z troch strán. Za prvé je to klasická anti-muslimská bigotnosť postavená na predsudkoch a nepravdivých tvrdeniach, ako článok konzervatívneho komentátora Andrewa McCarthyho v National Review o tom, že mešity sú “civilizačný džihád” proti západu. Druhý typ kritiky poukazuje na umiestnenie mešity, ktoré je podľa mnohých Američanov necitlivé vzhľadom na obeti útokov. David Paterson, guvernér New Yorku, sa ponúkol, že nájde pre komunitné centrum v meste iné miesto. Kritici hovoria, že by bolo nevhodné postaviť mešitu na “posvätnej pôde” Ground Zero.

No v skutočnosti už jedna mešita je dva bloky od Dómu Córdoba, Masjid Manhattan, ktorá bola otvorená v roku 1970. Niekoľko komentátorov poukázalo na skutočnosť, že len jeden blok od mešity sa nachádza striptízový klub New York Dolls. Nikto sa však nesťažoval, že by to narušovalo jej posvätnosť. A budova taktiež nenahradí žiadne dôležité miesto: plánované komunitné centrum na Park Place bola donedávna Burlingtonská továreň na kabáty, súčasť národného reťazca obchodných domov. Národné prieskumy poukazujú na silný odpor voči projektu: Podľa prieskumu agentúry Rasmussen, ktorý sa konal v júli je 54% Američanov proti a iba 20% za. Je zaujímavé, že podpora projektu je väčšia u tých, ktorí blízko neho žijú. Na Manhattane, kde mešita bude stáť – 46% opýtaných podporuje komunitné centrum a iba 36% je proti.

Feisal Abdul Rauf

Imám stojaci za výstavbou mešity bol obvinený z radikalizmu, napriek jeho dlhoročnom spojení s americkou vládou. Feisal Abdul Rauf má naplánovanú cestu do Bahrainu, Kataru, Spojených Arabských Emirátov neskôr v tomto roku na diplomatickú návštevu sponzorovanú Ministerstvom zahraničných vecí USA. Bude to jeho druhá cesta do arabského zálivu. Prvá bola v roku 2007 zorganizovaná administratívou Georga Busha. Abdul Rauf navštívil Egypt v januári ako súčasť výmenného programu vedeného Ministerstvom zahraničných vecí. Bol taktiež poradcom FBI. No i tak bol obvinený zo zastávania radikálnych postojov. Dvaja republikánski členovia Snemovne reprezentantov, Peter King z New Yorku a Ileana Roslehtinen z Floridy, poslali list americkému Ministerstvu zahraničných vecí, v ktorom obvinili Abdula Raufa z radikalizmu.

“Abdul Rauf zvalil vinu za 11. september na USA a dokonca odmietol nazvať Hamas tým, čím je, zahraničnou teroristickou organizáciou,” napísali v liste. “Tento radikál je príšernou voľbou, ak má reprezentovať jednu z tvárí našej krajiny za oceánom.” Komentár Abdula Raufa sa objavil v júni v rozhlasovom interview: Neschvaľoval túto skupinu no odmietol ju označiť za “teroristickú organizáciu”. “Problematika terorizmu je veľmi komplexná otázka,” povedal. (Kráľ, mimochodom, má dlhoročnú históriu podpory Írskej Republikánskej Armády, ktorá je oficiálne označená ako teroristická organizácia vládou Spojeného Kráľovstva.)

Krátko po útokoch z 11. septembra povedal Abdul Rauf v programe 60 minút na CBS, že “terorizmus nemá v isláme miesto” no podotkol, že politika USA povzbudila skupiny ako al-Kájda. “Nepovedal by som, že si USA zaslúžili, čo sa stalo 11. septembra, no politika Spojených štátov mala svoj podiel na zločine, ktorý sa stal,” povedal Abdul Rauf. To ťažko označiť v USA za okrajový názor: predseda a podpredseda Komisie 11. septembra, oddelenia americkej vlády zostaveného na prešetrenie útokov, napísal v roku 2007 pre Washington Post, že americká zahraničná politika sa podieľala na “vzostupe radikalizácie a hnevu v muslimskom svete”.

Keď sa Bloomberga pýtali na postoje Abdula Raufa, odmietol ich kritizovať. “Nie je mojou prácou stavať sa proti náboženským obciam v tomto meste,” povedal Bloomberg. “Každý má právo na svoj názor. Táto krajina nie je postavená na náboženstvách alebo náboženských obciach, s ktorými súhlasíme. Je postavená na slobode. Mešita prekonala poslednú prekážku minulý týždeň, keď New Yorkská komisia na ochranu mestských pamiatok odhlasovala nepredĺženie historického štatútu budovy na 45-47 Park Place. V prípade jeho predĺženia by bolo nemožné pokračovať vo výstavbe mešity. “Ako občan a ako prezident verím, že muslimovia majú také isté právo praktikovať svoje náboženstvo ako každý iný v tejto krajine,” povedal Obama vo svojom príhovore na iftare. “To zahŕňa právo budovať modlitebne a komunitné centrá na súkromnom majetku v dolnom Manhattane.”

Gregg Carlstom(aljazeera.net)

zdroj: IslamOnline.sk I 18.08.2010

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.