Jeruzalem. Betlehem. Dve zaujímavé mestá presiaknuté históriou, legendami a náboženstvami. Sú od seba vzdialené len cca 10 kilometrov, no oddeľuje ich od seba betónový múr. Múr. Apartheid Wall. Bezpečnostná bariéra. Múr hanby. Má viacero názvov a kým jedni hovoria, že je potrebný, druhí ho nenávidia a musia žiť v jeho tieni…
Každý kto sa chce dostať z Jeruzalema do Betlehemu musí prekonať múr, ktorý začal židovský štát stavať okolo Západného brehu. Strážne veže. Ostnaté drôty. Uniformy. Samopaly. Sen, ktorý má obohnať múrom celý priestor je stále vo výstavbe a dnes už stojí cca 440 kilometrov z plánovaných 700. Podľa OSN je múr nelegálny. Červený kríž hovorí, že porušuje Ženevské konvencie. Európska Únia ho považuje za ilegálny, pretože ho stavajú na palestínskom území. Palestínčania sa sťažujú, že ich život nie je taký ako pred stavbou múru. Spojené štáty v múre problém nevidia…
Odhliadnuc od histórie múra samotného, pri návšteve Betlehemu je zaujímavé prísť k nemu a pozrieť sa na neho zblízka. Mnohí domáci, ale niekedy aj zahraniční návštevníci na ňom zanechávajú odkazy či obrázky týkajúce sa miestnych reálií. Múr tak svojim spôsobom slúži aj ako veľké umelecké plátno.
Chrámová hora na betlehemskom múre
Miestni umelci dokážu múr skrášliť
Povestná holubica mieru už nad oblasťou poletuje príliš dlho
I have a dream. This is not part of that dream
Niekedy na múre už nie je miesto na ďalšie odkazy
Stanovište taxíkov priamo za checkpointom
Päť prstov. Päť náboženstiev. Jedna ruka
Aj politici si tu nájdu svoj odkaz
Holubica mieru síce nie je nakreslená na múre, ale tematicky do neho zapadá
foto: Tomáš Kubuš, 2009-2012