Nálož umiestnená v aute explodovala tento piatok v meste Rankus, vzdialenom 30 km od Damasku.
Organizácia pred dozor nad dodržiavaním ľudských práv v Sýrii uviedla počet obetí na viac ako 20. Desiatky ďalších mali byť zranených.
Aktivisti z neďalekého mesta uviedli, že k explózii došlo pred mešitou, krátko po piatkových modlitbách.
Podľa lokálnych aktivistov bol počet obetí o niečo vyšší. Miestne zdroje uvádzajú až 37 mŕtvych a vyše stovky zranených.
Vládne jednotky mali po incidente začať s bombardovaním inkriminovanej zóny. Uviedol to pre agentúru Reuters jeden z aktivistov. Bombardovanie si malo vyžiadať ďalšiu obeť.
Mesto Rankus je špecifické svojím neutrálnym postavením. Nepatrí pod kontrolu vládnych vojsk ani rebelov. Obyvatelia mesta v snahe zabrániť bombardovaniu mesta vládnymi jednotkami požiadali rebelov, aby do mesta nevstupovali so zbraňami.
V posledných dňoch sa odohrali intenzívne strety medzi oboma tábormi v okolí letiska v Damasku a vo štvrti Barzeh.
Assadove vojská sa snažili upevniť svoje pozície v oblasti východnej Ghouty, dejisku chemického útoku vedúceho až k vyšetrovaniu OSN. Opozičné sily tu útok sýrskej armády odrazili.
O Sýrii sa v súčasnosti rozhoduje aj na poli vysokej diplomacie. Rusko a Spojené štáty dospeli k dohode o eliminácii sýrskeho chemického arzenálu. Bezpečnostná rada OSN odsúhlasila návrh rezolúcie, podľa ktorej by sa Sýria mala dobrovoľne vzdať svojich zásob nekonvenčných zbraní.
Issam Chalil, člen Assadovej vládnucej strany, vidí prijatú rezolúciu ako diplomatické zlyhanie USA. V prípade, že by táto rezolúcia nebola zo strany Sýrie dodržaná, bude musieť OSN hlasovať o ďalšej rezolúcii. Podľa jeho slov súčasná rezolúcia nedáva priestor pre chybnú interpretáciu a zámienku pre vojenský zásah.
Je diskutabilné, ako by dopadlo hlasovanie o ďalšom návrhu. Doterajšie rezolúcie na zakročenie proti sýrskemu režimu Rusko a Čína v Bezpečnostnej rade vetovali.
Otázkou ostáva aj zneškodnenie sýrskeho chemického arzenálu. Rusko prisľúbilo dozor nad celou akciou, avšak odmietlo prevoz chemických zbraní do vlastnej krajiny. Spojeným štátom bráni zákaz dovozu takýchto látok na ich územie. USA a Rusko pritom ako jediné krajiny disponujú dostatočným technickým zázemím pre zneškodnenie arzenálu podobného rozsahu.
Zdroj: Aljazeera, Alarabiya