Křesťanská čtvrť v Damašku Báb Túmá bývala ve večerních či nočních hodinách vždy plna života. Syřané se sem chodili bavit do restaurací, nakupovat nové oblečení nebo se aspoň projít v klikatých uličkách města. Zejména čtvrteční a páteční večery zde nebylo téměř k hnutí. Jenže vše je minulostí.
S přibývajícími problémy v Damašku lidé ztrácí náladu na radovánky, kterých si obvykle dopřávali. Raději zůstávají v pohodlí domova, kde jim nebezpečí nehrozí. „Já už chodím jen z práce domů a z domu do práce. U rodičů na vesnici jsem nebyl více než měsíc a půl a do restaurace zajdu málokdy,“ stěžuje si Júsif Elias na bezpečnostní situaci nejen v hlavním městě. I když většina čtvrtí Damašku je stále bezpečná, jeho obyvatelé začali být raději opatrní. Největší problémy se očekávají vždy, když padne tma nebo je pátek. „Ten den je lépe nevycházet. Nikdy nevíte, co se může stát,“ myslí si Júsif.
Ostraha ulic se zvýšila, když u strategických budov vyrostly zátarasy a přibylo strážců se samopaly. Ulicemi krouží také automobily s muži, kteří dohlížejí na bezpečnost hlavního města. Kromě menších demonstrací či krátkých blokád ulic zatím nebyly z centra města hlášeny větší incidenty. „Kdyby nebyla tato bezpečnostní opatření, tak by se rebelové dávno dostali k nám a dělali by dusno. Situace by se vymkla z rukou, to by bylo strašné,“ tvrdí Júsif o hrozbě eskalace násilí mezi režimem a povstalci, které by se mohlo rozšířit také na náboženský konflikt. Křesťanské a islámské sekty v Sýrii doposud žily v harmonii, avšak s protesty se postoj některých sunnitů radikalizoval, když se křesťané nepřidali na stranu proti režimu, který reprezentují šíitští aláwité. Nyní se čím dál více skloňuje pojem občanská válka, kterou mohou Syřané znát z Libanonu a Iráku.
Fotbal jako lék nezabral
Před dvěma roky Damašek žil atmosférou fotbalového mistrovství světa. Syřané fotbal milují a přímo hltají veškeré ligové soutěže, kde se hraje prvotřídní fotbal. Tento pátek začalo mistrovství Evropy v Polsku a Ukrajině, ale jakoby si toho ani nevšimli. Ulice Báb Túmy v půl desáté večer, těsně před zápasem Česká republika – Rusko, byly téměř prázdné a v restauracích sedělo minimum zákazníků. Majitelé restaurací letos ani nepočítají, že by mistrovství výrazně zvýšilo jejich tržby, jak tomu bývalo. „Myslím si, že více hostů budeme mít, až se soutěž rozeběhne více nebo při vyřazovacích soubojích. Doufejme,“ říká vrchní jedné z restaurací v Báb Túmě.
Běžel druhý poločas zápasu české reprezentace, když se Damaškem ozval výbuch a po něm následovalo několik dalších. Zvuky z bojů sice bylo zřetelně slyšet, epicentrum nepokojů však nebylo blízko. „To bude někde v Barze nebo Qábúnu, tam dnes rebelové vyhodili do povětří trafostanici,“ uklidňoval vrchní svých pár hostů. Ještě po půlnoci se z čtvrti Barze ozývaly výstřely, poté se celé město ponořilo do ticha, aby se druhý den probudilo zpět do běžného života. „V pátek je den volna, v sobotu jde většina lidí zpět do práce. Asi v pátek nemají co dělat, tak vyhledávají problémy. Tenhle adrenalin je pro ně asi víc než sport,“ polemizuje Júsif Elias nad tím, proč je pátek nejnebezpečnější den v týdnu.