Násilie, ktoré zachvátilo Jemen sa rozšírilo mimo hlavného mesta a vyostrilo sa po tom ako rebeli žiadajúci odstúpenie prezidenta Sáliha obsadili dve vojenské základne. Jemenská vláda odpovedala bombardovaním pri ktorom zahynulo minimálne 18 ľudí…
Odhady hovoria, že za posledných 5 dní krviprelievania zahynulo v Jemene najmenej 124 ľudí a násilie začína vzbudzovať strach, že sa najchudobnejšia arabská krajina dostane do občianskej vojny po vzore severoafrickej Líbye.
Objavujú sa nové a nové náznaky, že boje v Sanaa a v jej blízkom okolí by mohli prerásť do vážnejšieho konfliktu. V krajine operuje hneď niekoľko ozbrojených skupín, ktoré by sa mohli dostať do konfliktu. V piatok prišli islamskí militanti na juh od Sany a prevzali kontrolu nad policajnou stanicou, bankami a vládnymi budovami.
Pouličné boje v Sane vyhnali Salíhovych bojovníkov z najväčšej a najsilnejšej kmeňovej konfederácie Hášid, ktorá sa tiež pripojila na stranu povstania voči dlhoročnému prezidentovi. Práve bojovníci hlásiaci sa ku kmeňu Hášid napadli vojenskú základňu Republikánskej gardy asi 80 kilometrov severovýchodne do hlavného mesta v regióne Fardha Nehem a zabili 10 vojakov spoločne s veliteľom základne. Po tom ako sa zmocnili tábora, objavili sa vládne lietadlá a bombardovali bojovníkov. “Najmenej 18 bojovníkov zabili” povedal miestny kmeňový vodca Šejk Alí Saíf. Dodal ešte, že bojovníci napadli dve helikoptéry, ktoré pristáli neďaleko, zajali vojakov a zostrelili tretiu helikoptéru. Jemenské ministerstvo vnútro odmieta správu o zajatí základne aj helikoptéry.
Šejk Alí Saíf povedal, že napadli základňu preto, aby zastavili vojakov, ktorí mali smerovať do Sany a pripojiť sa k vládnym silám. Republikánska garda patrí v Jemene k najlepšie vycvičeným a zásobeným jednotkám. Velí im jeden zo Sálihových synov a jednotka zostala loajálna prezidentovi aj po tom ako sa iné jednotky od neho odvrátili.
V piatok mala padnúť po útoku kmeňových bojovníkov aj ďalšia vojenská základňa. “Pri útoku sa však nikto nezranil a po dohovore s vojakmi ich nechali odísť len so svojimi osobnými zbraňami” opísal situáciu Abdul Moin al-Sharif
Ozbrojené strety počas týždňa vystrašili obyvateľov Sany a veľká časť si zbalila veci a ušla z hlavného mesta pred strachom z možnej vojny. Desiatky tisíc obyvateľov sa stretli na hlavnom námestí a spoločne protestovali proti prezidentovi Sálihovi. Davu sa prihováral Šejk Sadeq al-Ahmar, hlava kmeňu Hášid, ktorý obviňoval Salíha z násilností. “Vojna nám padá na hlavu, ale my spolu stojíme silne a víťazne” hovoril al-Ahmar. “Chceme žiť v mieri, ale ak Ali Abdulláh Sálih chce vojnu, budeme pripravení čeliť jemu, ale aj tým ktorí budú po jeho boku.” Prvý krát od vypuknutia protestov tento piatok nerozganizoval Sálih demonštráciu pre svojich podporcov, očividne kvôli bezpečnosti.
Šéfka humanitárnej organizácie Spojených Národov Valerie Amos povedala, že je “hlboko zdesená eskaláciou násilia v Jemene a vyzvala všetky strany na ochranu civilistov.” Spomenula aj postupný odchod mnohých obyvateľov hlavného mesta, ktoré podľa jej slov môže vyústiť až do humanitárnej krízi.
Boje vypukli v pondelok po tom ako sa vládne jednotky pokúsili zaútočiť na al-Ahmarovu základňu v srdci hlavného mesta. Od štvrtku sa nepokoje rozšírili do viacerých štvrtí okolo letiska a do nich sa zapojili na stranu al-Ahmara aj kmeň Hašídov. V piatok, aj napriek tomu že neprichádzali správy o prestrelkách sa kmeňovým bojovníkom podarilo zpevniť kontrolu nad niektorými vládnymi budovami, ktoré predošlé dni získali, zriadili niekoľko checkpointov a kontrolujú každého, kto sa pokúša nimi prejsť.
V piatok tiež stovky islamských militantov prevzali kontrolu nad mestom Zinjibar, hlavným centrom južnej provincie Abyan. Pri útoku zabili osem policajtov a pri prestrelka zahynuli aj dvaja civilisti. Svedkovia hovorili, že získali dve banky, daňový úrad, dve kancelárie bezpečnostných zložiek a krátko po útoku sa už voľne preháňali na autách v uliciach bez toho aby ich konfrontovali armádne zložky. Mnohí sa obávajú, že by práve militanti mohli pri nepokojoch nastúpiť do čela vlády. Aj podľa oficiálneho zdroja boli za útokom v Zinjibare miestni militanti napojení na al-Kájdu. V krajine operuje viacero militantov, ktorí nie sú členmi al-Kájdy, ale zapojili sa do džihádu v Afganistane alebo Iraku.