Středeční eskalaci napětí v jihosyrském městě Dará doprovází dvojí popis dané situace. Demonstranti říkají, že policie zastřelila přinejmenším patnáct lidí během 24 hodin, přičemž šest z nich zemřelo při noční operaci ze úterý na středu u mešity Umarí. Podle AFP, která je ve spojení s demostranty, je obětí až přes 100. Také zahraniční zpravodajské televize ukázaly záběry z ulice, na kterých ležela bezvládná těla některých demonstrantů. Ze strany syrského tisku se vznáší kritika na stranu zahraničních televizí, konkrétně BBC nebo al-Arabíja, kvůli jejich neobjektivním či lživým zprávám o situaci v Dará.
Syrská vláda se od obvinění z násilí distancuje, za celým masakrem údajně stojí zahraniční aktéři. Podle syrské vlády má konflikt na svědomí ozbrojený gang, který napadl personál sanitky a její tři členy zabil. Při přestřelce padl i příslušník bezpečnostních sil. Státní televize a tisková agentura SANA přišly také se záběry zbraní, munice a finanční hotovosti schovaných v mešitě Umarí určených pro členy gangu. Ti dle tiskové zprávy použili unesené děti jako živé štíty. Město Dará se považuje za sunnitské město a podle Sany by za útoky mohlo stát hnutí Muslimských bratrů. To bylo v roce 1982 silově potlačeno a zakázáno. Před dvěma měsíci se měl generální tajemník syrského Muslimského bratrstva Rijád Šaqfa vyjádřit, že hnutí se vrací k militantním akcím v zemi.
Podle některých médií byly v ulicích města Dará obnoveny boje mezi pořádkovými silami a aktivisty. Cesty do města jsou neprodyšně uzavřeny. Několik vybraných novinářů se do města sice dostalo, avšak nebyl jim umožněn vstup do mešity ani pořizování záběrů.
Francie naléhala na Sýrii, aby místo použití nadměrné síly se zaměřila na prosazování reforem. „Politické reformy musí být prováděny bez váhání odpovědět na očekávání syrského lidu,“ řekl mluvčí francouzského ministerstva zahraničních věcí Bernard Valero. Od roku 1963 platí v Sýrii výjimečný stav. Nevyřešené účty s Izraelem tak ovlivňují i domácí politickou scénu, na které dominuje vládnoucí strana Baas. Politické strany a hnutí náboženských nebo národnostních menšin nejsou povoleny. Sýrie je napomínaná pro potlačování svobody slova i pro vysoký počet politických vězňů.
Prezident Bašár Asad učinil určité ústupky. Již dříve nechal jmenovat komisi pro vyšetření úmrtí protestujících z minulého pátku. Nyní odvolal funkce starostu Dary, také někteří členové bezpečnostních sil byli postaveni mimo službu. Ve středu bylo propuštěno také 6 z 32 aktivistů zatčených minulý čtvrtek před budovou ministerstva vnitra v Damašku.