Nasredín Hodža, legendárna postava známa v oblasti Turecka, Blízkeho Východu či strednej Ázie pre svoje príbehy, ktoré podobne ako Ezopove bájky ukrývajú morálne ponaučenie je pochovaný v tureckom meste Sivrihisar. Jeho hrobku našli vedci z Anatólskej Univerzity.
Erol Alt?nsapan, vedúci na katedre umenia univerzity Anadolu povedal pre anatólsku spravodajskú agentúru, že profesor Mehmet Mahur Tulum z katedry tureckého jazyku a literatúry viedol výskum, ktorý pozostával zo skúmania náhrobných kameňov a sarkofágov v knižnici mešity Ulu Cami v meste Sivrihisar v provincii Eskişehir. Tu objavil jeden zo sarkofágov, ktorý patrí Nasredínovi Hodžovi. Podľa Alt?nsapana sarkofág obsahuje artefakty z obdobia Seldžukovcov, kedy žil aj legendárny Nasredín.
Ide o veľmi dôležitý objav v rámci tureckého sveta a Alt?nsapan dodal, že „už predtým sme objavili pozostatky Nasredínovej dcéry Fatmy Hatun, ktoré sme odkryli na pohrebisku neďaleko stavby Seydi Hamam? v Sivrihisare“. „Pred 50 rokmi, len kúsok od miesta, kde sa našli pozostatky Fatmy postavili skladisko s obchodmi a tak bolo ťažké postupovať vo výskume“ dodal profesor. Najdôležitejšie artefakty z výskumu vzali a preniesli do knižnice mešity Ulu Camii.
Pôvodne si bádatelia mysleli, že sarkofág Nasredína Hodžu patrí jeho synovi Ömerovi. Profesor Tulum sa začal na neho sústrediť a skúmaním nápisov na sarkofágu objavil, že pred sebou nemá miesto posledného odpočinku Ömera, ale skutočného Nasredína Hodžu. Konečne sa tak rozlúskla záhada, kde bol legendárny rozprávkar pochovaný. Dosiaľ sa vedelo, že Nasredín Hodža sa narodil v dedinke Hortu neďaleko Sivrihisaru, avšak verilo sa, že zomrel v meste Konya a bol pochovaný v Akşehire.
Socha Nasredína Hodžu v uzbeckej Buchare (foto: Tomáš Kubuš)