Po sobotních volbách v Ománu byly den poté zveřejněny výsledky. Na volební listině bylo mezi 1133 kandidáty 77 žen, avšak pouze jediná z nich se dostala do osmdesáti čtyř místní ománské poradní rady nazvané Madžlis al-Šúra. Nuáma bint Džamíl al-Busajdí usedne do rady za jednu část hlavního města Muskat. V předešlé radě neseděla žádná žena, ale po volbách v letech 2002 a 2005 dvě křesla patřila něžnému pohlaví. „Jsme zklamaní, ale takhle to voliči chtěli a my to musíme respektovat,“ řekl předseda ministerstva vnitra a podtajemník volební komise Muhammad bin Sultán al-Busajdí.
Volební pozorovatelé tvrdí, že voliči volili většinou členy svých kmenů. „V mnoha případech, zástupci kmene přišli k urnám a zvolili svého muže. Pro ně je kmenová loajalita více důležitá než vzdělání nebo zkušenosti,“ řekl pozorovatel z ministerstva vnitra Ahmad al-Sijábí.
Tří z vítězných kandidátů byli zainteresováni do letošních protestů požadující pracovní příležitosti, potlačení korupce a politické reformy. „Vidíme to jako vítězství protestujících. Měli možnost promluvit a nyní mají řádné zastoupení v radě,“ myslí si Alí Sajf, dřívější demonstrant ze Suharu. Ománský sultán Qábús bin Saíd, který vládne od roku 1970, slíbil po březnových protestech navýšení pravomocí Madžlisu a slíbil podporu budování nových pracovních míst a boj s korupcí.
Pro letošní volby bylo zaregistrováno 518 tisíc voličů, tedy o více než 130 tisíc voličů více než v minulých volbách. Voleb se jich zúčastnilo téměř 77 procent. Letos poprvé mohli kandidáti použít pro svou kampaň média a proslovy na veřejnosti.
Ženy v Ománu mají právo volit od roku 1994. Tento sultanát se stal první zemí v Zálivu, který umožnil ženám přijít k volebním urnám.
Zdroj: Al-Arabiya, The National