Protivládní demonstrace v Sýrii se v pátek opět vyostřily. Ve městě Dará zahynulo podle očitých svědků minimálně 27 demonstrantů. Syrská tisková agentura SANA mluví o 19 příslušnících policie, kteří byli zastřeleni ozbrojenými muži. Syrské vedení se minulý týden snažilo uklidnit nespokojené obyvatelé četnými ústupky, ale ani tyto kroky nezabránily davům v městech Dará, Dúma, Tel, Homs, Hamá, Hasake, Kámišlí nebo Baniás pokračovat v pravidelných pátečních protestech, během nichž žádají větší osobní a politické svobody.
V městě Dará, jenž se stalo centrem syrských nepokojů, měl dav strhnout sochu Básila Asada, bratra současného prezidenta Bašára Asada, a házet kameny po policajtech. Střet demonstrantů a pořádkových sil skončil přestřelkou, ale na její průběh se zúčastněné strany dívají odlišně. Podle aktivistů měla začít policie střílet do davu, oficiální verze se od takovéto verze distancuje a poukazuje na ozbrojené gangy, které útočí na příslušníky bezpečnostních sil. Syrská televize přinesla záběry, na kterých jsou vidět skupiny maskovaných mužů, kteří zpoza zdí a stromů nebo z projíždějícího auta střílejí na nespecifikované cíle. Syrské ministerstvo vnitra, které se ve svém prohlášení zmiňuje probíhající ústupky režimu jako odpovědi na požadavky protestujících Syřanů, potvrdilo, že přestane být tolerantní vůči porušování práva a bezpečnosti v zemi. „Nedovolíme, aby umírněné protesty byly úmyslně zaměňovány s vandalismem, zasívajícím konflikt uvnitř silné národní, a útočením proti syrské policii, která brání národní zásady a zájmy lidu,“ stojí v prohlášení ministerstva vnitra.
Protesty v ostatních městech si vyžádaly několik zraněných, podle agentury SANA se jedná o policisty. V sobotu zemřeli další čtyři lidé ve městě Baniás, uvedla agentura AP.
Na severovýchodě Sýrie se Kurdi nenechali uchlácholit příslibem udělením národnosti asi 220 tisícům z nich, kteří doposud byli považováni v zemi za cizince. „Státní občanství je samozřejmost. My chceme mít stejná práva jako ostatní Syřané,“ řekl Právu mladý Kurd, který si nepřál být jmenován. Tamní demonstrace se obešly bez násilí a střety s policií.
K násilnostem v Sýrii se vyjádřil i americký prezident Barack Obama: „Je načase, aby syrská vláda přestala utlačovat své obyvatele a naslouchala jim, když volají po politických a ekonomických reformách.“ Syrský ministr zahraničních věcí Walíd Muallim se v sobotu sešel s vedoucími zahraničních zastupitelských úřadů v Damašku, aby jim vysvětlil současnou situaci a následné reformní kroky, které se politické vedení Sýrie chystá udělat. Muallim zdůraznil, že Sýrie respektuje právo na pokojné demonstrace, ale z důvodu sabotérů, kteří se infiltrovali mezi demonstranty a šíří násilí, které si vyžádalo ztráty na životech. Muallim dále řekl, že tato záležitost již nemůže být nadále tolerována kvůli zajištění stability a bezpečnosti v zemi.