Perzské záhrady rozšírili po zasadnutí organizácie na ochranu svetového kultúrneho dedičstva v Paríži iránske pamiatky na prestížnom zozname UNESCA. Stali sa tak 13.miestom, ktoré v Iráne dostalo takúto poctu.
Rozhodnutie o zaradení perzských záhrad do zoznamu svetového dedičstva padlo v Paríži, kde sa na svojom jubilejnom 35.stretnutí predstaviteľov komisie stretli zástupcovia z 21 krajín. Po diskusii a podrobnom preskúmaní sa napokon rozhodli rozšíriť list o deväť iránskych záhrad.
Horúcou novinkou na zozname UNESCO sa tak stali záhrady zo 6 iránskych provincií.
Pasargad a Eram (Fars)
Pahlebanpur a Dowlatabad (Yazd)
Fin a Cehel Sotun (Esfahán)
Akbarieh (Južný Chorasán)
Abbasabad (Mazandaran)
Shahzaded Mahan (Kerman)
Všetky zo spomínaných záhrad predstavujú nádherné príklady rozdielnosti Perzskej záhrady, ktorej dizajn sa vytváral v priebehu storočí v závislosti na prírodných podmienkach a regióne v ktorom vznikali. Korene záhrad by sme mohli nájsť dokonca v časoch Kýra Veľkého, ktorý vládol Perzii v rokoch 558 – 529 pr.Kr.
Perzská záhrada mala symbolizovať raj, rovnako ako aj štyri hlavné zoroastriánske elementy, ktorými bolo nebo, zem, voda a rastliny. V závislosti na tom, kedy záhrady vznikali sa v nich objavovali budovy, pavilóny, múry ale dokonca v nich môžeme nájsť aj prepracovaný systém zavlažovania. Ich architektúra ovplyvnila záhradný dizajn aj v Španielsku alebo dokonca v Indii.
Naposledy sa zoznam iránskych pamiatok v UNESCO rozšíril minulý rok (2010), kedy pribudol zaujímavý bazár západoiránskeho mesta Tabríz a svätyňa Šejka Sáfi al-Dína Knaegaha v meste Ardabil.
Palác so záhradou Cehel Sotun (foto: Tomáš Kubuš, Esfahán, 2009)
Záhrada Eram (foto: Tomáš Kubuš, Shiraz, 2008)