Kurdská strana pracujúcich známa ako PKK ukončila v pondelok vyhlásené prímerie s tureckou armádou, ktoré deklarovali v auguste minulého roku.
Správy o zrušení prímeria priniesla pro-kurdská agentúra Firat, ktorá citovala vyjadrenie členov PKK. Jej predstavitelia sa vyjadrili, že sa budú „brániť efektívnejšie“, ale naďalej sa chcú vyvarovať útokom. V prehlásení uviedli, že prímerie nemohlo byť dodržané vzhľadom na neochotu vládnucej strany AKP riešiť kurdské otázky. Po vydaní vyhlásenia sa nechal počuť aj jeden z lídrov pro-kurdskej strany Mier a Demokracia a obvinil vládnu stranu, že zahodili obrovskú šancu na prímerie. „Používajú mierový proces len ako prostriedok, ktorý im zabezpečí dostatok hlasov a posilní ich stranu“ dodal a vyzval tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, aby predstúpil a vyslovil svoju víziu na ďalšie riešenie tejto otázky.
Emin Ekmen, zástupca AKP vo východo-tureckom meste Batman naopak kritizoval ukončenie prímeria. „Nie je žiadne právo, ktoré môže byť vydobyté zbraňami a násilím. Preliata krv bude slúžiť len nedemokratickým silám“ povedal Ekmen. „Všetky práva a návrhy môžu byť prebraté pri diskusii v parlamente nasledujúce dni. Verím že ako Turci, tak ani Kurdi nepodľahnú nejakým hrám“ dodal.
PKK kritizovala tureckú vládu za prenasledovanie volených kurdských politikov v rámci Kurdskej spoločenskej únii (KCK) a prehlasovala, že nedbali na výzvy vyšetriť masové hroby nájdené v juhovýchodnom Turecku, ktoré by mohli patriť Kurdom. KCK je ilegálnou organizáciou, ktorú obviňujú z toho, že je mestskou odnožou PKK. Skupina tiež obvinila vládu, pretože nezlepšila podmienky uväzneného lídra PKK Abdullaha Öcalana.
Vedúci predstaviteľ strany BDP, Demirtaş charakterizoval juhovýchodnú Anatóliu ako „sud pušného prachu, ktorý môže kedykoľvek vybuchnúť.“ Hovoril tiež o tom, že postoj vlády ku kurdským otázkam nie je neadekvátny, hoci by sa zišla väčšia iniciatíva. Demirtaş povedal, že nikto nebude schopný zastaviť „pokračujúcu rebéliu“ ak vypukne a hľadať politickú cestu bude veľmi ťažké.
Sezgin Tanr?kulu, zástupca CHP povedal pre denník Hürriyet Daily, že ich cieľom je riešenie všetkých problémov a porozumenie „totálnej slobody, mieru a vyjednávania“ bez zbraní. „Všetky politické strany by mali pristúpiť k problému s veľkou dávkou zodpovednosti.“ Podľa neho je nešťastné ak vláda stratí návrh prímeria, ktorý mohol pohnúť veci k lepšiemu.
PKK vyhlásilo prímerie 13.augusta a v novembri ho predĺžili až do volieb, ktoré sa majú konať v júni 2011. Prímerie sa však v pondelok skončilo, štyri mesiace pred začatím volieb.