Před několika měsíci Syřané zakusili, co znamená, když elektřina a topný olej se stanou nedostatkovým zbožím. Poté, co tato krize byla zažehnáná, přišla nová. Kromě stále se horšící bezpečnostní situace v zemi zaměstnává od května hlavy Syřanů hlavně nedostatek plynu. Krátkou plynovou krizí si sice prošli již na podzim, ovšem ta současná je o dost horší.
Noční můrou je pro většinu lidí v Sýrii prázdná plynová láhev v kuchyni, protože získat plnou je velice obtížné. U čerpacích stanic postávají hloučky mužů a čekají, až přijedou nákladní automobily s dodávkou nových plynových láhví. Někdy dokonce dojde k potyčkám, když se muži v zápalu boje o plyn pustí do sebe. Aby se na místě udržel pořádek a klid, situaci hlídají také vojáci ozbrojení samopaly. „Jejich přítomnost má dvě stránky. Lidi se mezi sebou nebijí, zato zůstávají naštvaní, když dorazí vojenská auta a odvezou si část plynu s sebou,“ říká jeden z čekatelů na plyn. Postává zde již druhý den a nejspíš se vrátí i napotřetí. „Kdyby rozdávali pořadová čísla a zaregistrovali jména žadatelů, bylo by to spravedlivější,“ ukazuje na tlačící se lidi u výdaje plynových láhví.
Ačkoli oficiální cena jedné láhve se pohybuje kolem 400 syrských liber (cca 130 Kč), cena na černém trhu dosáhla čtyř až pětinásobku této sumy. „Obyčejný člověk si to nemůže dovolit. To je nehorázná částka,“ tvrdí paní v domácnosti Umm Chálid. Trochu lituje, že nežije v domě na vesnici, ale v bytě v centru Damašku, protože nemá možnost rozdělat oheň na dvoře a vařit na dřevě, jak tomu dříve bývalo běžně zvykem. „Ženy na venkově to mají snazší. Až mi dojde plyn, tak si asi půjdu koupit elektrickou plotýnku, abych měla na čem uvařit,“ krčí Umm Chálid rameny.
Kromě domácností mají nemalé problémy také restaurace a pekárny. Některé jejich majitele postihla tato krize natolik, že museli zvýšit ceny nebo chod svých provozoven přerušit, protože za takovýchto podmínek nemohli uspokojit svou klientelu. Možná i díky tomu se u vyhlášených pekáren tvoří fronty lidí, kteří kupují placky chleba do zásoby.
I když má Sýrie vlastní zásoby plynu, jeho těžba a distribuce se v současné době díky vývoji bezpečnostní situace komplikuje. Dle ministra ropy a nerostného bohatství Sufiána Aláo vlastní výroba pokrývá 60 procent potřeby syrského trhu. Sankce ze strany Západu vůči Sýrii silně zasáhly palivový sektor, od kterého se mimo jiné vyvíjí špatná situace syrského hospodářství jako celku. Vláda řeší plynovou krizi uzavřením kontraktů na dodávky plynu s Ruskem, Íránem a Alžírskem, které by měly pokrýt potřebu na tento a příští rok. Aby Sýrie pokryla potřebu všech paliv, bude kromě Íránu a Ruska dovážet ropu také Venezuela. První tankery z Jižní Ameriky připlují k syrským břehům v průběhu příštích dnů.