Po siedmich rokoch od začiatku invázie do Iraku sa stiahla posledná americká bojová brigáda z krajiny. Vojna v Iraku si za celú svoju dĺžku trvania vyžiadala životy viac ako 4000 amerických vojakov.
Posledná brigáda sa stiahla z Iraku vo štvrtok v skorých ranných hodinách, dva týždne pred dátumom ukončenia operácie „Iracká sloboda“, ktorú avizoval nový prezident Spojených Štátov Barack Obama pri nástupe do funkcie.
V priebehu týždňa stiahli vojaci z táboru Victory neďaleko Bagdadu do táboru Virginia v Kuvajte stovky vozidiel. Posledné prekročilo hranice vo štvrtok o šiestej ráno.
Odsun amerických vojsk znamená ukončenie kontroverznej operácie, ktorá sa začala v roku 2003 bombardovaním Bagdadu.
V Iraku aj naďalej ostane okolo 50 000 amerických vojakov, ktorí sa budú podieľať na výcviku irackých jednotiek počas operácie „Nový úsvit“ s trvaním do roku 2011.
Podporné brigády, ktoré v Iraku zostávajú aj naďalej, budú mať len pomocnú a poradnú funkciu, no v prípade útoku na ne, majú právo sa brániť. Nebudú však zasahovať do žiadnych operácií, jedine ak by ich o to požiadala iracká vláda.
Philip Crowley, hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí, nazval ukončenie vojenských operácií historickým momentom. Povedal však, že záväzok Spojených Štátov voči Iraku pretrváva aj naďalej. Podľa jeho slov to nie je koniec, len pretransformovanie do niečoho iného.
Iracká armáda používa americké vybavenie, čo znamená, že bude v krajine aj naďalej nevyhnutný pobyt výcvikových a technických zložiek.
Stiahnutie vojsk z Iraku bolo jednou súčasťou prísľubov počas kampane Baracka Obamu na post amerického prezident. Hneď po nástupe do svojej funkcie sa začali prípravy plánov na ich odsun do konca augusta tohto roku.
Hovorca Bagdadskej bezpečnosti povedal o situácii v krajine, že je pod kontrolou, no dodal, že politická nestabilita vyvoláva aj bezpečnostnú nestabilitu. Ukončenie vojenských operácií amerických jednotiek je u väčšiny Iračanov vnímaná pozitívne, no vznikajú aj obavy o bezpečnosť v krajine po odsune vojsk. Al Káida a jej spojenci sa budú po stiahnutí vojsk snažiť útokmi vyvolať dojem, že bezpečnostné zložky nie sú schopné zaistiť bezpečnosť v krajine a ochrániť ľudí. To je jedným zo základných princípov teroru. Podkopať autoritu vládnucich zložiek.
Generál Babaker Zebari, iracký vyšší dôstojník, varoval, že jeho jednotky nebudú schopné zaručiť bezpečnosť do roku 2020. Podľa jeho názoru skutočné problémy nastanú v roku 2011 po úplnom stiahnutí amerických vojsk.
Na podporu jeho názoru môže slúžiť aj útok na výcvikové stredisko v Bagdade v tomto týždni. Tento útok, ktorý si vyžiadal 60 životov a viac ako 100 zranených sa radí medzi najhoršie útoky za posledné mesiace.
Naproti tomu Crispian Cuss, bývalý dôstojník britskej armády a bezpečnostný poradca povedal, že iracké bezpečnostné zložky odviedli za posledné roky výborný kus práce v stabilizácii regiónu.
Hovorca irackej vlády Ali al-Dabbagh na margo stiahnutia vojsk povedal, že práve nastal čas prevziať plnú zodpovednosť za bezpečnosť v krajine.
Operácia „Iracká sloboda“ stála od roku 2003 Ameriku viac ako 900 miliárd dolárov a vyžiadala si 4 415 životov amerických vojakov. Podľa stránky iraqbodycount.org táto vojna stála život viac ako 100 000 irackých civilistov.
Násilie kulminovalo v krajine v roku 2006, kedy v krajine vypukla civilná vojna medzi komunitou Šiitov a Sunnitov a uvrhla krajinu do náboženských nepokojov, sektárskych vrážd a atentátov, ktoré sa stali súčasťou každodenného života.
Zdroj: aljazeera