Pôsobenie Slovenskej republiky je v Afganistane organizované na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Ako člen NATO a OSN sa Slovenská republika snaží v Afganistane pomáhať a rozvíjať jej ekonomiku, hospodárstvo a to prostredníctvom zaistenia bezpečnosti. Ozbrojené Sily Slovenskej republiky pôsobia konkrétne pod ISAF (Internation Security Assistance Force) a pomáhajú modernej Afgánskej vláde. Naše jednotky pôsobia v súčasnosti v provincii Kandahár, Uruzgan a taktiež v hlavnom meste Kábul. V Afganistane pôsobí momentálne 242 vojakov.
V Kandaháre naše jednotky opravujú a stavajú budovy, mosty, ploty a taktiež odmínujú územia. Zaujímavosťou bola napríklad stavba letiskového terminálu. Naše jednotky taktiež zabezpečujú letisko v Kandaháre, ktoré musia pravidelne opravovať a udržiavať. Ďalšími povinnosťami našich vojakov v Kandaháre je stráženie brán, ale taktiež kontroly na vstupe a na výstupe zo základne. Na týchto bránach naši vojaci kontrolujú aj nákladnú automobilovú dopravu v počte približne 800 kamiónov denne. Taktiež sa robia osobné prehliadky všetkých Afgancov, ktorí vstupujú do základne. Zaujímavosťou je že naši vojaci denne zaistili približne 5kg rôznych drog. A práve drogy sú jedným s problematických vecí v Afganistane, ktoré sa aj naši vojaci snažia v Afganistane vyriešiť. Preto sa ISAF snaží okrem bezpečnosti v krajine zabezpečiť aj ekonomický rast a to formou ponuky pracovných príležitostí pre obyvateľov Afganistanu.
Ďalšou problematickou vecou v Afganistane je úroveň zdravotníctva v krajine, a preto naši vojaci, pomáhajú aj v tejto oblasti, keď pomáhajú miestnemu obyvateľstvu pri rôznych úrazoch, chorobách a v iných oblastiach prvej pomoci.
Poslednou a nemenej dôležitou úlohou je vybudovanie stabilnej afganskej vlády, ktorej súčasťou je aj znovu obnovenie vojenských a policajných jednotiek v krajine. S tým úzko súvisí výcvik ANA (Afganistan National Army). S tým ďalej súvisí aj budovanie právneho systému, ktorý bohužiaľ momentálne v krajine nie je jednotný.
Ďalším s problémov je negramotnosť obyvateľstva, ktorú sa snažia riešiť civilní špecialisti, ktorí sa zameriavajú nielen konkrétne na školstvo, ale aj na všeobecné zvýšenie povedomia o technológiách, ako je napríklad stavba elektrárne, prípadne nové technológie v poľnohospodárstve. A práve ochrana týchto civilných špecialistov je tiež jednou s úloh ISAF v krajine.
Naši vojaci plnia popri veľkých armádach pod ISAF napriek svojmu malému počtu v Afganistane dôležitú úlohu pri budovaní nového Afganistanu a celkového rozvoja krajiny či už ide o politickú, ekonomickú, ale hlavne najdôležitejšiu bezpečnostnú otázku.
1 Comment