Sedem predstaviteľov Arabskej ligy dorazilo do Damasku tento štvrtok po tom, čo Sýria podpísala mierový plán. Tento predvoj má pripraviť pôdu pre príchod prvej várky pozorovateľov, ktorých počet sa odhaduje na 30 až 50. Damask sa rovnako zaviazal, umožniť prístup do krajiny zahraničným novinárom. Koľko novinárskych víz sa ale nakoniec plánuje udeliť, nie je známe.
Arabská liga vysiela do krajiny odborníkov na právo, bezpečnosť, administráciu a ľudské práva. Tí by mali postupne navštevovať všetky centrá nepokojov a monitorovať situáciu. Nabil el-Araby, generálny sekretár ligy, sa vyjadril, že bezpečnosť pozorovateľov je zodpovednosťou sýrskej vlády.
Liga arabských štátov má naplánované ďalšie rokovanie o situácii v krajine na január nasledujúceho roku. K rokovaniam bude prizvaná aj sýrska opozícia a bude sa analyzovať aktuálna situácia v krajine.
Zatiaľ čo pozorovatelia Ligy arabských štátov boli už na ceste do Damasku, aktivisti hlásili ďalších 15 mŕtvych. Na základe údajov z krajiny zomrelo vo štvrtok 12 ľudí v Homse a traja na severozápade Sýrie, v Idlebe.
Sýrska vláda háji svoje kroky ako boj proti ozbrojeným teroristickým skupinám v krajine. Podľa oficiálnych zdrojov bolo za posledných šesť týždňov prepustených viac ako 1000 politických väzňov a armáda sa stiahla z miest. Vláda rovnako prisľúbila parlamentné voľby začiatkom nasledujúceho roka.
Prestrelky medzi jednotlivými mediálnymi stranami pokračujú a uvádzajú celý svet do zmätku. Oficiálne sýrske zdroje vinia teroristické skupiny a tvrdia, že armádu sťahujú z miest, aktivisti hlásia stále silnú prítomnosť jednotiek na viacerých miestach. Sýrska agentúra SANA uviedla, že počas nepokojov zahynulo viac ako 2000 príslušníkov bezpečnostných zložiek. Správa OSN uvádza viac ako 5000 obetí na životoch z radov civilistov.
Sýria na tlak arabských štátov podpísala dohodu, no pro-demokratickí aktivisti sú voči tomuto ťahu stále skeptickí.
Zdroj : Aljazeera