Opoziční libanonská strana Mustaqbal (Budoucnost), kterou vede bývalý premiér Saad Harírí, vytkla vládě, že není schopna ochránit libanonské občany před útoky na hranicích se Sýrií. Strana se obává rostoucího porušování svrchovanosti Libanonu ze strany syrského režimu. Důvodem pobouření byla víkendová událost, při které tři libanonští rybáři překročili státní hranice asi o tři kilometry. Poté byli zadrženi syrskými silami, přičemž jeden z nich byl střelen do břicha a na následky zranění zemřel. „Opakované útoky prováděné syrským režimem jsou nepřijatelné a není vhodné nad nimi mlčet,“ zaznělo v prohlášení strany Mustaqbal. Během nedělního pohřbu jednoho z rybářů křičeli rozzlobení Libanonci protisyrská hesla a vyzvali svou armádu k větší ochraně hranice a libanonských občanů.
Napětí na syrsko-libanonských hranicích je patrné od počátku protestů v Sýrii, které se rozpoutaly v březnu loňského roku. Syrské vedení obvinilo některé libanonské frakce z pašování zbraní do Sýrie a podpory násilností v zemi.
Parlamentní blok Mustaqbal dále kritizoval postoj libanonského ministra zahraničí Adnána Mansúra během schůzky Ligy arabských států (LAS) a nazval ho mluvčím syrského režimu. Mansúr poté v pondělí řekl, že navržené iniciativy LAS, zaměřené na řešení krize v Sýrii, byly „nevyvážené“. Kromě zprávy pozorovatelské mise, jenž strávila v Sýrii téměř jeden měsíc, řešili ministři arabských zemí také plán vyzývající syrského prezidenta Asada k přenesení moci na svého zástupce a vytvoření vlády národní jednoty, která přivede zemi k předčasným parlamentním a prezidentským volbám. Sýrie tento plán kategoricky odmítla. Libanonský ministr zahraničních věcí se od rozhodnutí LAS distancoval.
Bývalé vládě vedené předsedou Mustaqbalu Saadem Harírím byla loni v parlamentu vyslovena nedůvěra a k moci se dostala tehdejší opozice, ve které je nejvýznamnějším syrským stoupencem hnutí Hizballáh. Strana Mustaqbal vede protisyrský blok „14. březen“, který se pojmenoval po dnu odsunu syrských vojsk z Libanonu v roce 2005.