Ulice jemenského hlavného mesta zaplavilo v stredu viac než 2000 policajtov, aby sa pokúsili zastaviť demonštrantov pri protestoch proti prezidentovi Alímu Abdalláhovi Salíhovi, ktorý stojí na čele krajiny 32 rokov a je kľúčovým spojencom Spojených štátov v boji proti Al-Kájde. V prístavnom meste Aden na juhu krajiny prišiel o život jeden z protestujúcich po tom ako na seba narazili demonštranti a policajti. Ide o vôbec prvú obeť jemenských protestov.
Policajti, mnohí z nich dokonca v civile strieľali do vzduchu a blokovali tisíce študentov univerzity v hlavnom meste Sanaá, čím chceli zamedziť aby sa pridali k demonštráciám sužujúcim Jemen. Prostredníctvom sociálnych sietí sa ľudia medzi sebou snažili dohovoriť na protestoch, ktoré by sa mali konať v každom meste s jediným cieľom a to zbaviť sa prezidenta Salíha. „Ostaneme v uliciach až dovtedy, kým súčasný režim neodíde“ nechal sa počuť jeden z tých, ktorý sa pripojil k dnešnému protestu. S podobnou výzvou prichádza aj skupina s názvom 24.februára. Nezvyčajné meno si skupina zvolila kvôli tomu, že sa práve 24.februára podľa organizátorov má uskutočniť zatiaľ najväčší protest.
Jemenskí obyvatelia hľadajú inšpiráciu z Tuniska aj Egypta, kde sa protestujúcim napokon podarilo zosadiť autokratické režimy a preto dúfajú, že sa im podarí vydobiť si Salíhovi rezignáciu. Krajina patrí k najchudobnejším na svete a zmieta sa nielen v chudobe, ale aj v nezamestnanosti a korupcii. Salíh sa snažil upokojiť davy v uliciach vyhlásením, že sa v roku 2013 nezúčastní volieb a rovnako sa ani jeho syn Ahmed nebude snažiť získať prezidentské kreslo. Ľuďom v uliciach to však nestačí.
Alí Abdalláh Salíh sa stál kľúčovým partnerom Spojených štátov v boji proti Al-Kájde, ktorá si na Arabskom poloostrove a teda aj v Jemene vybudovala svoju sieť. Niekoľko stoviek členov Al-Kájdy sa dostávajú do konfliktov so štátnymi silami podporovanými USA. Spojené štáty dotovali jemenský boj proti terorizmu 75 miliónmi USD. Salíh sa teraz ocitol na krehkom ľade, pretože býva príliš často kritizovaný za príliš blízke vzťahy s USA. Salíh sa tiež stretol s hlavnými predstaviteľmi niektorých významnejších jemenských kmeňov, aby sa ich pokúsil presvedčiť o nulovej podpore protivládnych protestov.
Demonštrácie sa okrem hlavného mesta objavili aj v Adene a Taíze, kde tisícky zhromaždených kričali heslá o odstúpení prezidenta Salíha. Policajti v Adene strieľali do davu slepými nábojmi a slzným plynom. V ostrej roztržke do ktorej sa zapojili demonštranti aj policajti prišel o život 23-ročný muž, po tom ako ho strelili do hlavy. Päť ďalších demonštrantov sa zranilo, pričom jeden z nich vážne.
Protestujúci medzi ktorými nechýbali ani študenti či pracujúci zapálili v oblasti Mansúry barikády z pneumatík a následne sa odtiaľ ozývala streľba, ktorá prinútila mnohých obchodníkov pozatvárať obchody a utiahnúť sa domov. Demonštranti na námestí Safir v meste Taíz južne od hlavného mesta hovorili, že ostanú na svojich miestach až kým Salíh neodstúpi. Rovnako ako na káhirskom námestí Tahrír, aj tu vyrástol stanový tábor s lekárským tímom, upratovacími čatami a ochrannými jednotkami. “Odídeme až s odchodom Salíha” na tom sa zhodnú všetci tí, ktorí tu trávia posledné dni.