Po Tunisku a Egypte sa protesty strhli aj v Jemene. To do akej miery budú Egypt a Jemen nasledovať tuniského príkladu sa nedá ešte povedať, no desaťročia trvajúce vlády sa na blízkom východe otriasajú v základoch.
V Jemene vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí, aby sa dožadovali odstúpenia prezidenta krajiny. Prezident Ali Abdullah Saleh je pri moci už celých 32 rokov. Členovia opozície a mladí aktivisti zorganizovali demonštrácie na štyroch rozličných miestach hlavného mesta Sanaa. Podľa jedného člena opozície boli protesty situované na štyri rozličné miesta v snahe zmiasť poriadkovú políciu. Demonštranti volali po odstúpení prezidenta, ktorý je na čele krajiny cez tridsať rokov. Príkladom sa pre nich stalo Tunisko, kde po dvoch desaťročiach vlády donútili protesty prezidenta Ben Aliho k úteku do exilu.
Jemenský minister vnútra al-Masri však odmieta podobnosť Jemenu s Tuniskom. Tvrdí, že Jemen je demokratická krajina a preto prebehli demonštrácie v pokoji. Televízii Aljazeera povedal, že vláda nezakročí proti pokojným demonštráciám, ak by boli akýchkoľvek rozmerov.
Súčasný prezident Jemenu Saleh bol zvolený v roku 2006 v riadnych voľbách na funkčné obdobie siedmych rokov. Napriek opozičným protestom sa ale do parlamentu dostal návrh na pozmenenie ústavy, ktorý by zabezpečil prezidentovi doživotný mandát. Prezident je taktiež podozrievaný z úmyslu odovzdať prezidentský úrad svojmu najstaršiemu synovi Ahmedovi, ktorý je na čele prezidentskej stráže. V nedeľnom výstupe v televízii ale prezident toto dementoval so slovami, že Jemen je republika a on odmieta akékoľvek odovzdávanie moci.
Zdroj: Aljazeera