Syřané se musí vypořádat nejen s válkou, ale i velkými problémy ve společnosti. Změna demografie a šířící se chudoba má za následek i rozpad rodinné společnosti.
Paní Sihám má krátce po rozvodu a bydlí teď v domě u rodičů. Příliš se jí nechce mluvit o důvodech rozvodu, když ji ještě nedošly ani dokumenty o rozvodu. Částečně za to mohou životní podmínky a nezaměstnanost jejího manžela a částečně válka, kterou Sýrie prochází. Rozvést se teď není díky humanitární katastrofě příliš složité.
„Tato válka ukončila mnoho společenských úskalí, která přinutila mého manžela tvrdě a dlouho přemýšlet o rozvodu,“ tvrdí Sihám. Myslí si, že by její muž před válkou přinejmenším myslel na dopady, které by tímto krokem způsobil svým rodičům i jí. Tyto překážky už ale pominuly.
Aby čekání na potvrzení o rozvodu bylo kratší, chodí za ní sousedky a utěšují ji příběhy, které jsou podobné tomu jejímu. „Od mého rozvodu jsem slyšela desítky příběhů, stejně jako příběh o muži, který si vzal sedmnáctiletou dívku. Když jí zemřel otec, její matka ji vzala k místnímu šejchovi, aby jí našel manžela, který by ji ochránil a zmírnil tak matčinu zátěž ji nakrmit. Šejchovi se podařilo najít manžela, který byl ale ženatý a měl děti,“ vypráví Sihám, která neví, zda nedopadne podobně.
Méně svateb, více rozvodů
Její problém se může zdát triviální v porovnání s tím, co se v Sýrii děje. Rodina jako páteř je však v ohrožení a tento stav se nadále zhoršuje. Záznamy u soudů řízených syrským ministerstvem spravedlnosti ukazují, že rozvodovost loni vzrostla o 45 % a počet uzavřených sňatků klesl o 40 %. Vládní zdroje odhadují počet rozvodů až na zhruba 350 případů denně. Do této statistiky ale nejsou zahrnuty údaje z oblastí kontrolovaných opozičními bojovníky, kde nyní fungují nově zřízené soudy dle islámského práva.
Rozvodovost se zvýšila ve většině oblastech Sýrie, nejvíce však v Aleppu a Damašku. Podle generálního prokurátora Ahmada Bakrího míra rozvodů stoupla až o 100%. „Tento vývoj nebezpečně roste v porovnání s minulými roky a je způsoben nenaplněním základních životních potřeb,“ tvrdí Ahmad Bakrí. Nárůst rozvodovosti v „bezpečných“ oblastech je zapříčiněn i příchodem mnoha Syřanů z nebezpečných míst, zároveň však hodně Syřanů uprchlo do zahraničí.
Návrat k polygamii?
Předsedkyně syrské komise pro rodinu Insáf Hamadová poukazuje i na faktory, ke kterým patří i snížení míry uzavřených manželství v porovnání s registrovanými rozvody. „Během krizí se uskuteční mnoho islámských sňatků, které ale nejsou oficiálně registrovány, zatímco rozvody jsou více zaznamenány z důvodů práv a povinností vyplývajících z rozvodu,“ řekla předsedkyně. Podle ní se s problémy lépe vypořádají menší rodiny s vyšším vzděláním, dostatečnými úspory a střední a vyšší životní úrovní. Naopak větší a méně majetné rodiny jsou nejsou tolik imunní vůči vnějším tlakům způsobenými bezpečnostní krizí v Sýrii.
Insáf Hamadová má obavy, že by se v Sýrii mohla oživit doposud málo běžná polygamie jako důsledek návratu k tradičním hodnotám. Poukazuje na problém, kdy jsou mladé dívky provdávány za staré muže, kteří již mají několik manželek. „Tomu ošklivému a nelidskému vykořisťování bylo dáno oprávnění díky fatwám, zejména té, která obhajuje manželství za jediným účelem chránit čest mladých dívek,“ tvrdí Insáf Hamadová.
Navzdory všem chmurám ale Hamadová vidí i pozitivní změny. Tím je potlačení velkolepých a drahých svatebních slavností jako tichého projevu Syřanů vcítit se do bolesti a obav těch, kteří kvůli konfliktu strádají.
Zdroj: As-Safír