Aj história tejto oblasti siaha ďaleko do minulosti. Antickú históriu a históriu po vzniku islamu vysvetlíme v iných článkoch a v iných rubrikách. Prípadne ich doplníme neskôr.
Začneme preto neskoršou históriou, kedy sa začali budovať základy dnešného štátu.
Na prelome 18. a 19. storočia bola dominantnou kmeňovou frakciou al-Qawásim, ktorá ovládala námorný obchod, rybolov a lov perál v Perzskom zálive a Indickom oceáne. Avšak útoky na britské a indické lode v oblasti viedli k britskej intervencii začiatkom 19. storočia a tým sa skončila ich vláda v oblasti a oblasť prešla pod kontrolu Britského impéria.
Dominantnou sa stala kmeňová konfederácia Abu Dhabi, ktorej moc mala svoj základ už na kontinente, nie na mori. Pod vedením al-Nahjána sa od polovice 19. storočia stala najmocnejším prvkom v regióne.
Najmocnejší šejkovia pozdĺž pobrežia uzavreli počas storočia sériu významných dohôd. V roku 1853 to bolo napríklad stále námorné prímerie. Toto dalo názov pobrežiu Pobrežie prímeria ( v angličtine Trucial Coast). Z toho bol potom odvodený názov prvého štátneho útvaru na tomto území.
Rada tohto štátu sa začala stretávať od roku 1952, aby prerokovávala otázky administratívy. Britská vláda oznámila, že odsunie svoje vojská z Perzského zálivu najneskôr do roku 1971. Omán, Bahrajn a Katar plánovali vytvoriť spoločnú federáciu, no nakoniec z tohto plánu zišlo. Následne v roku 1971 sa sformovali Spojené arabské emiráty.
V roku 1976 sa sedem emirátov dohodlo na vytvorení spoločných ozbrojených síl. Šejk Zájid ibn Sultán al-Nahján sa stal prezidentom emirátov v roku 1971 a zotrval v tejto funkcii až do svojej smrti v roku 2004. V roku 2006 sa uskutočnili prvé voľby, kde voliči mohli zvoliť polovicu národného zhromaždenia. Druhá polovica zostala naďalej menovaná.