Saúdské ministerstvo školství se rozhodlo vyřadit z knihoven škol několik knih, které podněcují k násilí nebo byly darovány školám bez předchozího souhlasu, informovala saúdská televize al-Arabiya. Takové knihy mají podle ministerstva negativní dopad na studenty. Patří k nim například díla egyptského zakladatele Muslimského bratrstva Hassana al-Bannu nebo jednoho z jeho hlavních myslitelů Sajjida Qutba.
Ministerstvo se chystá provést kontrolu školních knihoven a ujistit se, že knihy již nebudou studentům k dispozici. „V knihovnách byly knihy propagující násilí a extremismus dlouho,“ řekl pro televizi al-Arabiya dřívější člen Poradního shromáždění Saúdské Arábie Muhammad Zuláfí. Podle něj přišel tento krok již pozdě. „Spisy vůdců Muslimských bratrů hodně ovlivnily vzdělávání v Saúdské Arábii za poslední tři desetiletí.“ Muhammad Zuláfí je skeptický k tomu, jak bude ministerstvo provádět své rozhodnutí. „Jsou lidé, kteří podporují šíření těchto knih. Někteří je také tisknou a zdarma distribuují, aniž by přihlédli na vážné důsledky pré studenty.“
Zuláfí tvrdí, že dlouhou dobu byl k extrémistickým knihám daleko lepší přístup než ke knihám o umění, toleranci a umírněnosti. Také varuje, že nebezpečné knihy nejsou pouze na školách, ale i v jiných institucích. Myslí si, že plán stažení knih by měl platit pro celé saúdské království. „Pokud tyto knihy nebudou staženy, budou díky jejich extremistickým myšlenkám končit naši mladí v Somálsku nebo Tora Bora v Afghánistánu,“ uvedl na závěr.
Zdroj: al-Arabiya