Protesty po celé Sýrii se nesou v duchu nepřátelství mezi jednotlivými náboženstvími, zejména se mluví o sporu spor mezi alawity a konzervativními sunnity.
Aktivisté, kteří se účastní některého z desítek pokojných protestů, konajících se každý den v syrském hlavním městě a jeho předměstích, říkají, že demonstranti zaujali tvrdší postoj, zejména po masakru ve městě Húla na konci letošního května, kdy bylo zabyto přes 100 lidí, včetně dětí. Za tento masakr mají být odpovědny alawitské milice zvané šabíha.
Do povstání se zapojily etnické i náboženské skupiny, včetně většinových sunnitů, či menšinových alawitů, křesťanů, drúzů, ismailitů a Kurdů. Přesto je tento šestnáctiměsíční konflikt se ztrátou více než 15 tisíc životů stavěn do světla sektářského násilí, kde stojí alawité proti sunnitům. Obě sekty se navzájem viní z krveprolévání, a to hlavně ve městě Homs.
Damašek se k povstání dostal postupně. Podle aktivistů se povstání posunulo o něco dál, když demonstrací začaly účastnit také náboženské menšiny. „Byla jsem nedávno na protestu v Mídánu a dav o počtu několik stovek lidí začal provolávat, že zabije alawity,“ tvrdila jedna demonstrantka, řadící se k alawitům. Mídán je převážně sunnitská čtvrť jihozápadně od Starého města, kde se pravidelně konají demonstrace. „Zakřičela jsem: Hej, já jsem taky alawitka, chcete mě taky zabít? A oni se omluvili a začali zpívat jiný slogan. Bylo to poprvé, co jsem slyšela, že se tohle stalo,“ řekla.
Na jiné demonstraci ve čtvrtí Barze na severovýchodě Damašku, jiná z protestujících sdělila, že jí a dalších aktivistům z menšinových skupin bylo řečeno, že se ženy mohou demonstrace účastnit pouze v případě, že budou stát odděleně od mužů (segregace v souladu s konzervativními islámskými principy). „Posledně byli na nás naštvaní a řekli, že bychom neměly stát s muži, ale my jsme měly argument. Řekla jsem, že půjdu v průvodu a nebudu stát tiše v rohu s ženami, ale nepřijali to,“ dodala.
Další alawitská demonstrantka řekla, že se snaží udržet povstání nesektářské s cílem vytvořit občanský demokratický stát. „Stále více chodíme spolu ven a zpěvy jsou pořád o islámu a to nepomáhá zmírnit obavy u menšin, které chtějí slyšet, že budeme všichni rovni v demokratické Sýrii, chráněni občanským právem,“ tvrdí. „Když slyšíme islámské zpěvy, zpíváme písně o syrské jednotě, syrském nacionalismu a svobodě. Někdy se k nám ostatní demonstranti zapojí, ale někdy ne, pokračují ve skandování islámských hesel, takže máme dvoje hesla konkurující si navzájem,“ lamentovala.
Rozdíl mezi protestujícími se zvětšil na začátku června ve čtvrti Kafarsúsa, převážně sunnitské části Damašku, kde podle demonstrantů z menšinových skupin bylo rovněž pohlaví na protestech rovněž odděleno. „Měli jsme na to debatu, ale oni byli tak hrubí a agresivní, až jsem byl opravdu šokována,“ řekla mladá alawitka, která se zúčastnila několika protestů. „Od té doby jsem tam nešla, mám pocit, že tam nejsme vítány,“ tvrdí mladá demonstrantka, že sekulární a menšinové skupiny aktivistů se podílejí na dvou směrech revoluce. Jeden byl proti režimu a druhý proti rostoucímu trendu konzervativního islámu mezi demonstranty.
Aktivisté, kteří popsali negativní projevy sektářství na demonstracích, se domnívají, že takové chování je stále výjimkou, ne pravidlem. Nicméně si myslí, že příznaky nastupujícího sektářství jsou alarmující a že se obávají, jakým směrem povede vzpoura, pokud opozice nedokáže udržet city pod kontrolou. „To je stále revoluce pro spravedlnost a svobodu, nemá v srdci sektářství, tím jsem si jist,“ řekl jeden křesťanských disidentů v Damašku.
Sekulární aktivisté a ti z menšinových skupin řekli, že jsou i nadále vítáni na protestech, kde dominují sunnité. „Když jsme se objevili, několik alawitů a drúzů, a lidi zjistili, že nejsme sunnité, chovali se k nám jako k hrdinům, bylo ctí být s nimi, cítili jsme jednotu,“ řekl drúzský demonstrant, který jel do Dúmy na pohřeb několika lidí. „Všichni zpívali, že syrský lid je jeden a oni byli velmi šťastní, že nás vidí. Věděli, že my jsme s nimi a takovou reakci dostáváme na většině míst, kam jdeme,“ dodal.
Sunnitský aktivista z Dúmy řekl, že sektářství by nemělo ovládat povstání. „Všichni víme, že většina bezpečnostních sil, které na nás střílejí a zabíjejí nás, jsou sunnité, ne alawité. Tady nejde o sektu, ta není důležitá. Snažíme se svrhnout režim a budeme proti každému, kdo je s ním, a budeme s kýmkoli, kdo je proti němu.“
Zdroj: The National