Svet vraj bude krajším a bezpečnejším miestom pre život. Citácie niektorých hláv štátu sa zdajú byť prehnané, akoby si neuvedomili, že smrťou Bin Ládina sa nepreťala rieka, ktorou prúdila životodárna voda Al-Kájde. Šejk Usáma bin Ládin bol ikonou islamského džihádu, ikonou terorizmu a zla na zemi, no minulý čas tu nie je na mieste. Svet ktorý bin Ládin vytváral ctil smrť, staval ju nad život samotný a v tom svete človek, ktorý zomrie rukou nepriateľa putuje priamo do raja. Ikonou bol za svojho života a nesmrteľnou ikonou bude aj po ňom. Možno ešte výraznejšou, ale to budeme vedieť posúdiť o pár rokov. Mnohí sa tvária, že odstránením bin Ládina terorizmus na svete skončí, že práca je hotová, ale opak je trpkou pravdou. Aj izraelské bomby zavraždili lídrov radikálneho Hamasu, ktorý v krátkom časovom slede prišiel o duchovného vodcu šejka Jásina a jeho nástupcu ar-Rantísiho a výsledok? O niekoľko rokov vyhral Hamas voľby v pásme Gazy. Tí triezvejší hovoria o potrebe stále bojovať proti terorizmu, čiže svojim spôsobom vyznievajú akoby sa smrťou bin Ládina nič mimoriadne nestalo. Ak organizácia stratí vodcu, nemusí to znamenať jej rozklad. Ak si vezmeme bin Ládina, jeho aktivity boli za posledné roky obmedzené na minimum a skôr bolo počuť jeho pravú ruku Ajmana al-Zawahrího, Egypťana o ktorom sa hovorí, že by mal prevziať agendu „Základne“. Kým bin Ládin vedel ako zohnať peniaze a svoju reputáciu si vybojoval ako svätý bojovník proti sovietským okupantom v Afganistane, bol to práve al-Zawahrí kto bol mozgom al-Kájdy a jej tieňovou tvárou. Zabúda sa ešte na jeden fakt, že vražda bin Ládina môže zmobilizovať mladých bojovníkov pripravených stretnúť sa čoskoro so svojim šejkom, ktorého obdivovali. To je príliš mocná zbraň v rukách radikálnych klerikov či veliteľov. Proti nepriateľovi, pre ktorého je smrť víťazstvom sa jednoducho zvíťaziť nedá.
Aj samotná smrť bin Ládina je zastretá mnohými otázkami a dohadmi, ktoré už asi nikto nerozptýli. Vraj na jeho stopu narazili už v roku 2009, kedy bin Ládin využíval svojich poslov na roznášanie správ. To sa mu mohlo stať osudným a preto vypátrali kde sa bin Ládin skutočne skrýval. Svet obleteli obrázky bohatej vily v pakistanskom meste Abottabad, severne od Islamabádu, kde mal pokojne žiť v luxusnej štvrti neďaleko pakistanskej vojenskej základne. Ani jeho susedia akosi neveria, že v ich tesnej blízkosti sa ukrýval najhľadanejší človek planéty, ktorého najlepšie tajné služby sveta hľadajú bez pár mesiacov už 10 rokov. O rok budú v Amerike voľby a už teraz sa šušká, že Obama so svojim zabitým bin Ládinom drží v rukách žolíka po ktorom tak túžil jeho predchodca. Prepadové komando malo okrem bin Ládina zabiť aj jeho 22-ročného syna Chálida, dvoch ďalších mužov a ženu. Podľa nich si bin Ládin vzal svoju ženu ako živý štít, ale okrem vojakov to nemá kto potvrdiť. Tu malo prísť k prestrelke trvajúcej takmer 40 minút a následne víťazoslávne vkročili vojaci do miestnosti, kde mali vziať mŕtve telo bin Ládina. Fotka mŕtveho bin Ládina sa dostala do mnohých svetových agentúr, hoci sa ukázalo, že ide o podvrh, ktorý zhotovili ešte v roku 2009. Američania vraj fotku zabitého bin Ládina vlastnia, ale nevedia či ju majú ukázať kvôli „množstvu krvi“. Fotky iných zavraždených kolujú internetom bez akýchkoľvek problémov, ale dôkaz, ktorý by mal aspoň na chvíľku rozptýliť dohady sa im zdá príliš krvavý. Že by si niekto všimol, že by sa mohli zmýliť? Že by sa opäť našiel odborník, ktorý ako pri niektorých nahrávkach údajného bin Ládina tvrdil, že to nemôže byť on? Do príbehu sa však dostane ešte jedna nesmierne zaujímavá vec. Bin Ládina pochovali do mora. Američania vyhlasujú, že jediný dôvod na rýchle pochovanie je aby neporušili islamskú tradíciu rýchleho pohrebu. Telo bin Ládina tak mali spáliť a jeho popol rýchlo vysypať do mora. Vraj by jeho telo nikto nechcel a keby aj áno mohol sa stať pútnickým miestom teroristov. To by im prekážalo? Mať „teroristov“ priamo pod nosom, pretože sa prišli pomodliť k hrobke bin Ládina? Islamská odnož wahhábistov či saláfi predsa hrobové miesta nenavštevuje kvôli tomu, že by v tomto mohlo ísť o modloslužobníctvo, proti ktorému tak ostro vystupujú. Malo ísť o zachovanie islamskej tradície, no hneď ako sa správa dostala do sveta sa začali ozývať islamskí duchovní, ktorí o pochovávaní do mora nehovoria ako o tradícii. Podľa nej by mali mŕtve telo rituálne umyť, zabaliť do bieleho posmrtného rubáša a položiť do zeme, aby smerovalo na Mekku. Pochovať do morských vĺn sa môže len človek, ktorý umrel na lodi a tá nedokáže do 24 hodín pristáť na pevnine. Ale prečo sa tak ponáhľali s pochovávaním korunného dôkazu? Prečo potom tak promptne nekonajú pri mŕtvych v Iraku a nesnažia sa im priniesť toľko očakávaný pokoj po smrti?
Pár minúť po tom čo americký prezident Barrack Obama predniesol svetu správu o smrti teroristu, ulice amerických miest zaplavili ľudia. Tí istí ľudia, ktorým sa nepáčilo, že v septembrový deň roku 2001 sa na oslavu fatálneho útoku na dvojičky stretli ľudia a oslavovali úder zasadený do srdca Ameriky. Počul som názor, prečo sa s bin Ládinom nejednalo ako so zločincami na Norimberskom procese. Veď predsa vyspelá demokracia v podobe USA musí ísť príkladom a to väzňa zadržať, vyšetriť a príkladne odsúdiť. Namiesto toho sa netajili tým, že ho ani nepotrebovali živého. Prečo? Čím viac správ v prípade bin Ládin prichádza na svetlo sveta tým je táto kauza zamotanejšia. Isté je len jedno, svet po jeho smrti nebude bezpečnejším miestom pre život. Skôr to vyzerá, že opak bude pravdou…