Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť už hovorí o širšej škále opatrení, ktoré udržia iránsky jadrový program na uzde, pokiaľ diplomacia a sankcie zlyhajú.
Minister obrany Robert Gates v nedeľu zverejnil vyhlásenie o tajnom memorande, ktoré už v januári zaslal Bielemu domu, kde hovorí o ďalších krokoch v plánovaní obranného procesu.
Predstavitelia americkej obrany už začínajú pomaly hovoriť o poslednom možnom opatrení a to o vojenskom zásahu.
Prezident Obama je postavený pred ťažkú voľbu. V záujme Spojených štátov je držať Irán od výroby jadrovej bomby, ale taktiež vyhnutie sa širšiemu konfliktu v regióne.
Admirál Mike Mullen na túto tému povedal: „Myslím si, že ak Irán bude mať jadrovú zbraň, spraví to celú oblasť veľmi nestabilnou. Ale myslím si, že útok naň bude mať podobný výsledok.“
„The Times“ uviedol v sobotu, že Gatesove memorandum bolo formulované ako varovanie Bielemu domu na nedostačujúcu stratégiu na kontrolu iránskeho jadrového programu.
Gates sa na margo memoranda vyjadril, že nie je mienené ako výzva do akcie, ale malo by byť skôr prezentované ako súbor otázok a návrhov, ktoré by mali napomôcť včasnému a správnemu rozhodnutiu.
Obaja Mullen a Gates podporujú pokračovanie diplomatických krokov a zvyšovanie tlaku na Bezpečnostnú radu OSN, aby zaviedli nové sankcie, ktoré by donútili udržať iránsky jadrový program v len mierovej rovine.
Spojené štáty navrhujú opatrenia voči Iránskemu bankovníctvu, absolútne embargo na dovoz zbraní, obmedzenia iránskej námornej dopravy a zastavenie investícií v oblasti energetiky.
Mullen uviedol, že v Pentagone sa neustále analyzujú novovzniknuté situácie a vytvárajú nové plány. No a prípadný vojenský zásah sa musí zvažovať taktiež.
Ďalej hovorí o tom, že vojenský zásah je krajnou možnosťou, ako oddialiť vývoj jadrových zbraní v regióne. K takejto možnosti sa ale pristupuje, ak zlyhali diplomatické možnosti riešenia problému. Povedal, že problémom ak získa Irán jadrové zbrane je, že aj ostatné krajiny v regióne sa budú snažiť o to isté.
zdroj: Alarabiya