Týmto článkom by som chcel dať pár tipov a osobných skúseností ľuďom, ktorí uvažujú o štúdiu arabčiny v arabských krajinách. Na našom webe by sme postupom času chceli vytvoriť aj sekciu „arabčina“, kam by takéto články patrili. Chceli by sme tam umiestniť aj nejaké kurzy arabčiny pre začiatočníkov, slovíčka a stručný prehľad základnej gramatiky. To je ešte ale hudba budúcnosti, pretože nie sme fyzicky schopní v krátkom čase zaplniť už vzniknuté rubriky.
Asi pred dvoma rokmi som sa začal o Blízky východ zaujímať o niečo bližšie. Fascináciu a záujem som mal už predtým, pričom to všetko ešte narástlo mojim nástupom na univerzitu, kde som si ako druhý jazyk zvolil arabčinu. Už tu som začal špekulovať o ceste na Blízky východ za účelom zlepšenia sa v arabčine.
Keďže pani doktorka, ktorá ma arabčinu začala učiť, desať rokov žila v Sýrii a aj nám na hodinách túto zem často približovala, rozhodli sme sa s ďalšími spolužiakmi pre kurz arabčiny práve na Damašskej univerzite. Celkovo som na tejto univerzite absolvoval tri kurzy arabčiny, no stretával som sa s názormi a skúsenosťami aj ľudí, čo študovali arabčinu inde. Preto by som vám to chcel sprostredkovať a snáď aj podporiť váš záujem, dať základné informácie a pomôcť pri rozhodovaní.
Aj keď ja mám skúsenosti len so Sýriou, arabčina sa dá študovať vo viacerých krajinách. Teda určite sa dá študovať vo všetkých arabských krajinách, no vytipujem niekoľko. Zúžime okruh na krajiny, ktoré sú alebo boli vyhľadávané za týmto účelom.
Ostanú nám teda Sýria, Libanon, Egypt a kedysi aj Sudán. Rozoberieme to postupne.
Sýria
V Sýrii viem hneď o viacerých možnostiach. Rôzne kurzy majú rôznu kvalitu, dĺžku a sú aj za rozdielne ceny.
Najvychytanejšie kurzy sú práve na Damašskej univerzite. Výučba prebieha v mesačných kurzoch. Za jeden zaplatíte 18 000 SYP (cez 300 eur). Toto nie je na naše pomery za 80 hodín kurzu nič prehnané, no úprimne, na Sýriu je to priveľa. Otázne je, že či za tú cenu dostanete aj zodpovedajúcu kvalitu. Sám som tu absolvoval tri kurzy a pre úplných začiatočníkov by som asi odporučil univerzitu. Prvý kurz tu, bol úžasný, dal nám veľa a taktiež na univerzite si môžete vytvoriť rýchlo nové sociálne väzby, čo asi oceníte, ak pricestujete do krajiny sami.
Na univerzite sa sústreďujú predovšetkým študenti zo západných krajín. Je to limitované aj finančnými možnosťami študentov z iných kútov sveta. Atmosféra býva po väčšine veľmi dobrá a ja sám som sa tam cítil dobre. Z mojej skúsenosti, primárnym dorozumievacím jazykom bola angličtina. Na hodinách je zakázané používať iný jazyk ako arabčinu, no bez nej to hlavne v prvom leveli celkom nejde. To, že sa so všetkými dohovoríte po anglicky je na jednu stranu dobré, no na druhú stranu vás to nenúti komunikovať v arabčine aj mimo hodín.
Univerzita by bol pravdepodobne tip číslo jedna. No hovoria proti nej dve dôležité veci. Jedna sú peniaze a druhá dosť skostnatené osnovy.
Štýl výučby je dobrý a dynamický. Všetko ide veľmi rýchlo. Niekedy až príliš, lebo nestíhate všetko vstrebať. No osnovy sú zaťažené príliš podrobnou gramatikou, ktorú ako zahraničný študent arabčiny ťažko využijete niekde v praxi. Taká bola napríklad moja tretia úroveň, po ktorej som už ďalej nepokračoval.
Web: arabicindamascus
Celkom vhodnou alternatívou univerzity je Maahad (Inštitút arabského jazyka) v Damasku. Mnoho ľudí si ho pochvaľovalo viac ako univerzitu. Určite veľkou výhodou je jeho cena. Tá je 15 000 SYP, tento krát ale za trojmesačný nie jednomesačný kurz. Tempo preberania novej látky je pomalšie ako na univerzite a zamerané viac na cvičenie a konverzáciu. No ak chcete absolvovať celý kurz, musíte si naplánovať tri mesiace. Predsa len jednomesačný kurz zapasuje mnohým ľuďom viac.
Niekto hovoril za Maahad, niekto proti, no myslím si, že keď zhodnotíte vaše možnosti a očakávania aj Maahad môže byť tou správnou voľbou.
Dokument o kurzoch: Aims of the institute
V Damasku existuje ešte Francúzsky inštitút. Na tento sú výborné referencie. Veľkým problémom je ale cena. Mesačný kurz stojí okolo 1000 eur. Počul som, že ľudia sa tu naučili vo veľmi krátkom čase dobre po arabsky. No cena určite limituje možných záujemcov. Cena sa môže znižovať ak sa zahlásite na dlhšie obdobie, skorej atď.
Abú Núr je islamská nadácia a škola v Damasku. Patrí k tým konzervatívnejším voľbám pre štúdium arabčiny. Nechvalne známou sa stala táto škola po tom, čo sa zistilo, že dvaja z útočníkov na londýnske metro študovali páve tu. To jej zabezpečilo prinajmenšom drobnohľad z viacerých strán.
Ak máte záujem len o arabčinu, môžete ju tu študovať. Režim a osnovy sú trocha tradičnejšie, no zo skúsenosti viacerých kamarátov, z ktorých niektorí boli úplní ateisti, je práve táto škola výbornou voľbou. Zo sýrskych škôl je táto tá najlacnejšia. Samozrejme ale rozdiel oproti tým ostatným tu je značný. Musíte byť pripravení, že aj keď za nízku cenu dostanete kvalitné jazykové vzdelanie, musíte sa prispôsobiť niektorým pravidlám školy. Skrátka musíte rešpektovať ducha v akom táto škola pracuje. K modlitbám ani ku konvertovaniu vás samozrejme nikto nútiť nebude, no rešpekt a úctu si musíte udržať. Potom môže byť táto možnosť pre vás tá vhodná. Ženy v škole musia nosiť hidžáb (šatku cez vlasy).
Spolu s Maahadom majú tieto dve školy pre napredovanie v jazyku jedno veľké plus. Zloženie študentov je viac východné ako západné a preto sa ťažšie dohovoríte anglicky a tým pádom sa spoločným dorozumievacím jazykom stáva arabčina. To vám urýchli napredovanie v slovnom prejave.
Ak by ste uprednostňovali konverzačné hodiny so súkromným učiteľom, v hlavnom meste Sýrie ich nájdete veľké množstvo, či už kvalifikovaných alebo nekvalifikovaných. Viete nájsť učiteľov, za ktorých súkromné hodiny zaplatíte podobnú cenu ako za kurz na univerzite. Tu ale veľmi záleží na učiteľovi, keďže sa nepostupuje podľa vopred vypracovaných osnov. Ja som si to vyskúšal a keďže som viac súťaživý typ, osvedčila sa mi výučba v skupine viac. Počas súkromných hodín ma nevedel učiteľ donútiť k systematickej práci. Ale každý je osobitý a má osobitné očakávania. No konverzáciu vypracujete asi najlepšie počas súkromných lekcií.
Najnovšou možnosťou, ktorá v Sýrii pre štúdium arabčiny vznikla je Sham Sherif Institute, ktorý ponúka kurzy klasickej spisovnej arabčiny, ale aj kurzy kaligrafie. Sham Sherif je novým zariadením, ktoré vzniklo len v nedávnej dobe, no snaží sa ponúknuť zahraničným študentom to, čo na predošlých inštitútoch chýba. Prezrite si ich ponuku na shamsherif.com, na webovej stránke nájdete všetky potrebné a aktuálne informácie.
Oproti ostatným inštitútom v Sýrii Sham Sherif sa rozhodol ponúknuť študentom aj celý balík služieb. Za poplatok 1500 dolárov pre vás vybavia víza, letenku, ubytovanie na mesiac v hlavnom meste a aj mesačný kurz arabčiny. Ak sa teda nechcete starať o vybavovačky v cudzej krajine, je to podstatné uľahčenie.
Libanon
Čo sa týka Libanonu, zaujímavá je možnosť študovať arabčinu na American University of Beirut (AUB). V tomto prípade som sa nestretol osobne s človekom, ktorý by tam študoval. No tieto kurzy majú dobré renomé a sú vyhľadávané študentmi zo západu. Kedysi Európania a Američania chodili za arabčinou prevážne do Libanonu, no v posledných rokoch sa stala atraktívnou práve Sýria. Azda aj kvôli tomu, že je lacnejšia. A z mojej skúsenosti aj veľmi zaujímavá krajina. Libanon a obzvlášť Bejrút je dosť ovplyvnený európskou kultúrou. Sýria je o čosi arabskejšia.
Egypt
V Egypte sú populárne kurzy na univerzite v Káhire. Majú taktiež dosť dlhú tradíciu. Poznám niekoľko ľudí, čo tam šli cez rôzne programy, no ich skúsenosť s miestnou univerzitou je „chaos“. Stáva sa aj také, že niekto tam cez program príde na mesačný kurz arabčiny a zrovna v tom mesiaci sa žiaden kurz nekoná. Na Damšskej univerzite by sa vám také stať nemalo. Ale je to zasa o osobnom vyskúšaní.
Sudán
Sudán je kontroverzný z hľadiska bezpečnosti. Aj keď hral významnú úlohu v tejto oblasti, rôzne iné faktory zasa študentov od tejto lokality odrádzajú.
Zhrnutie
Čo sa týka mňa ja by som si určite vyberal medzi Libanonom a Sýriou. V oboch krajinách je veľa čo vidieť, navštíviť a zažiť, Kurzy sú v inštitúciách, ktoré majú dobré renomé a viete si ešte vybrať medzi viacerými variantmi. Aj keď má Sýria zlé meno ako krajiny, kvôli jej politickému režimu a stanovisku v niektorých otázkach, je stále veľmi bezpečnou krajinou. Možno som si k nej vytvoril zvláštny vzťah mojím pobytom, no ja ju môžem len odporúčať. Čo sa týka bezpečnosti, mentality ľudí a toho, čo táto krajina návštevníkom a študentom môže ponúknuť.
Istotne existuje mnoho ďalších variánt aj v spomenutých krajinách. Priblížiť bližšie som vám vedel hlavne Sýriu, lebo som sa tam pohyboval. Ostatné krajiny slúžili viac menej ako nasmerovanie.
Nápomocnou stránkou na orientovanie sa v možnostiach štúdia v Sýrii je tento web.
nachádzajú sa tu kontakty na jednotlivé inštitúcie a taktiež popisy kurzov a podmienky
Snáď som vás trochu inšpiroval. Ak ste uvažovali o tom, že pôjdete študovať arabčinu niekam von, smelo do toho. Keď vycestujete a zameriate svoju pozornosť na to, aby ste sa niečo naučili, isto budete napredovať tak, ako by sa vám to v domovine asi nepodarilo. A zoznámite sa aj s kultúrou, s ktorou je jazyk nerozlučne spojený.
V prípade, že máte nejaké dotazy, napíšte nám mail, napíšte do fóra alebo použite kúzelný google 🙂