Sudán čaká v blízkej dobe rozdelenie

Už túto stredu sa dostal Sudán k zlomovému bodu vo svojej modernej histórii. V referende o rozdelení tejto najväčšej africkej krajiny sa dosiahla 60 % účasť, potrebná na uznanie referenda za platné.

Rozdiely medzi moslimskou severnou a kresťanskou južnou časťou v minulosti vyústili do občianskej vojny, ktorá sužovala krajinu po dve desaťročia. Práve referendum bolo podmienkou mierovej zmluvy z roku 2005. Predstavitelia Južného Sudán už dlhšie vyčítajú severu, že využíva ich značné ropné bohatstvo. Príjmy z ropy plynú preč a len veľmi málo prostriedkov sa dostáva naspäť do južných častí.

I keď je už jasné, že hlasovanie splnilo podmienku platnosti, nevie sa, ako sa rozhodli obyvatelia južnej kresťanskej časti. Odhady však vravia o tom, že Juh oddelenie schváli. Problém drancovania nerastného bohatstva nie je jediným problémom, na ktorý sa obyvatelia kresťanského Juhu sťažujú. Pobúrili ich taktiež snahy zaviesť islamské právo v celej krajine.

Celý proces získavania nezávislosti potrvá ale prinajmenšom do júla tohto roku. Krajinu totiž čaká v prípade úspechu referenda mnoho otázok na doriešenie. Medzi nimi stanovenie hraníc a otázky prístupu k vodným zdrojom Bieleho Nílu. Prezident Omar al Bashir však priľúbili, že v prípade platnosti voľby Sever nebude brániť oddeleniu Juhu. Strata prístupu k rope na juhu krajiny sa pravdepodobne nestretne s pochopením v celom Sudáne.

Južný Sudán čaká ešte dlhá cesta k dosiahnutiu vlastnej samostatnosti. Napriek tomu, že sa na jeho území nachádzajú bohaté zásoby ropy, stane sa v prípade rozdelenia jednou z najchudobnejších krajín sveta a bude odkázaný na zahraničnú pomoc.

Okrem problému riešenia hraníc medzi oboma časťami je aj sporná otázka regiónu Abyei, kde hrozí opätovné vypuknutie konfliktu najviac. Referendum prebieha doposiaľ v pokojnej atmosfére no práve v spomínanej oblasti si nepokoje vyžiadali 30 ľudských životov.

Referendum prebieha od 9. do 15 januára. Oficiálne výsledky z hlasovania môžeme očakávať až v polovici februára.

Zdroj: SITA, Aljazeera


View Larger Map

2 komentáre

  1. Obávam sa, že Južný Sudán nečaká osamostatnenie, ale nejaká divočina, na spôsob Darfúru. Kiež by som sa mýlil….
    A ak sa aj Sudán rozdelí, na juhu chaos ostane. Neviem si predstaviť, ako budú samostatne fungovať. Veď tomu územiu sa pomaly vyhýbajú ešte aj humanitárne organizácie. Bez prístupu k moru, etnicky zmiešané územie, prírodné predpoklady nič moc.. No som v každom prípade veľmi zvedavý..

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.