Monument znázorňujúci perlu, ktorý sa stal symbolom celého Bahrajnu sa ocitol v troskách po tom ako zakročila na Perlovom námestí armáda.
V piatok stratilo bahrajnské hlavné mesto svoj 90-metrov vysoký perlový symbol. Na Perlovom námestí, kde monument stál sa utáborili protestujúci ľudia a perla sa rázom stala aj symbolom povstania.
Perlový monument v Maname postavili v roku 1982 pri príležitosti summitu krajín GCC. Šesť bielych tyčí predstavuje šesť krajín Perzského zálivu, ktoré sa pri vrchole spájajú a držia perlu. Tá odkazuje na históriu Bahrajnu, kedy sa krajina stála významným exportérom perál.
Obranné zložky navštívili kemp v stredu, kde sa rozpútali strety medzi nimi a protestujúcimi čo si vyžiadalo najmenej 5 mŕtvych, vrátane dvoch policajtov. Od začiatku bahrajnských protestov prišlo o život najmenej 12 ľudí. Bahrajnský minister zahraničných vecí Chálid bin Ahmed al-Chalífa povedal, že armáda strhla Perlový monument, pretože pohľad na neho prináša “zlé spomienky”. “Nevedieme vojnu, ale snažíme sa nastoliť právo a poriadok” povedal na tlačovej konferencii v hlavnom meste.
Protestujúcich šíitov v Bahrajne sa zastali v piatok aj davy Iráncov a Iračanov, ktorí vo svojich krajinách usporiadali pochody na ich podporu. Obvinili bahrajnskú sunitskú vládu z toho, že protesty potláča násilne a žiadajú pre protestujúcich väčšie práva.
Tisíce Bahrajčanov sa zúčastnilo na pohrebe 29-ročného Ahmeda Farhána, ktorého zavraždili pri protestoch v utorok v meste Sitra, niekoľko hodín po tom ako kráľ vyhlásil stanné právo. Sitra ako centrum bahrajnského ropného priemyslu zažila najhoršie potláčanie protestov.
Šíiti predstavujú v Bahrajne takmer 70% populácie, ale sú vylúčení z najvyšších postov a z pozícii v polícii či armáde. “Bratia a sestry” v Bahrajne by mali “odolávať nepriateľovi pokým nezvíťazia alebo nezomrú.” Takýto odkaz poslal do Bahrajnu iránsky ajatolláh Ahmad Džannáti počas piatkovej modlitby na Teheránskej Univerzite. Viacerí sa zhromaždili a spoločne kričali nahnevané slogany voči saudskoarabskej kráľovskej rodiny, ktorá poslala do Bahrajnu svojich vojakov. “Niet Boha okrem Alláha a Al Saud je jeho nepriateľ” ozývalo sa námestím, pričom jeden z perzských transparentov niesol nápis “Smrť Al Saudovi”. Šíitov v oblasti rozhneval krok Saudskej Arábie, ktorá svojimi vojakmi podporila bahrajnského kráľa.