Když se nějaké město dostane do bojů mezi syrskou armádou a ozbrojenými povstalci, Syřané mají tendenci z města raději utéct. V minulých týdnech se město Deir ez-Zor dostalo do takové situace. Tisíce lidí se snažilo utéct, když se město stalo bojištěm a uzavřenou zónou. Podle výpovědí některých obyvatel Deir ez-Zoru se díky střelbě nedalo z města dlouho dostat. „Části rodiny se to podařilo až po dvou dnech. Teď už jsou v Damašku, v bezpečí,“ řekla minulý týden mladá dívka Úla původem z Deir ez-Zoru.
Deir ez-Zor leží ve východní části Sýrie, přibližně pět hodin autem od Damašku a jednu hodinu od Iráku. Nejvíce lidí prchlo do poměrně blízkých měst jako Hasake, Kámišlí nebo Raqqa, ale mnoho uprchlíků přijalo i hlavní město Damašek.
S jejich příchodem se zvýšila poptávka po pronájmu nemovitostí. „Nejdřív jsme byli v hotelu, než jsme něco našli. Teď čekáme jen, až se budeme moci vrátit zpět domů,“ vysvětluje Abú Fádí. Někteří museli přijmout za vděk i ubytování v prostorách škol, které se staly provizorním úkrytem v době školních prázdnin. „Požádali jsme o povolení ubytovat uprchlíky z Deir e-Zoru v místní škole. Poté jsme shromáždili nejnutnější věci pro tyto lidi,“ řekl jeden z dobročinných pracovníků, kteří se v severozápadní provincii Hasake snaží uprchlíkům pomoct.
Během tohoto týdne se boje dostaly i do samotného Damašku a lidé z několika postižených čtvrtí rovněž prchají na bezpečná místa. „Můj kolega vzal celou rodinu a utekl z palestinské čtvrti Jarmúk do centra města, tvrdí zaměstnanec soukromé firmy v Damašku. Opoziční rebelové rozpoutali v hlavním městě bitvy a obyvatelé, kteří doposud žili poměrně v klidné atmosféře, dostali pochopitelně strach. „Myslím si, že to je otázka pár dnů, kdy se Damašek zase uklidní. Na lidech to ale zanechá následky,“ domnívá se studentka Máha.
Strach lidí v Damašku je patrný už na první pohled. Ruch syrské metropole v průběhu posledních dní uvadl a ulice se vyprázdnily. Obchody zavírají dříve, na trzích pak zůstává pouze nepořádek na zemi a městská doprava je omezena na minimum. Kdo pohodlí domova opustit nemusí, tak raděj nevychází. „Jsem zvědavá, co se bude dít během Ramadánu. Pokud to bude jako loni, tak se situace ještě více zhorší,“ myslí si Máha.
Napětí v hlavním městě se ještě více zhoustlo po středečním atentátu, během něhož zemřel ministr obrany Dávúd Rádžiha a švagr Bašára Asada Ásif Šawkát. „To je pro režim nepříjemná zpráva. Je možné, že se bude chtít na rebelech mstít,“ polemizuje trhovec Karím ve středních letech. „Co bude dál, nikdo neví. Zprávy nevypadají příliš optimisticky, nezbývá než doufat, že se situace uklidní,“ přeje si Karím, podle kterého se rebelové brzy stáhnou, protože jim dojde munice a nebudou mít dostatek sil čelit syrské armádě.