Sýrska vláda zvažuje zrušenie výnimočného stavu a legalizovanie politických strán.
Poradkyňa sýrskeho prezidenta povedala, že Sýria bude „študovať“ ukončenie výnimočného stavu trvajúceho od roku 1963 a bude smerovať k zlegalizovaniu politických strán. Povedala tak po týždni násilných protestov v juhosýrskom meste Daraa.
„Som šťastná, že môžem oznámiť rozhodnutie , na ktorom sa dnes uzniesla strana Baath pod záštitou prezidenta Bašara al-Assada … rohodnutie obsahujúce preskúmanie možnosti zrušenia výnimočného stavu a zlegalizovanie politických strán.“ povedala pre médiá vo štvrtok na tlačovej konferencii prezidentova poradkyňa pre médiá Buthaina Šaaban.
Výnimočný stav, ktorý v krajine stále pretrváva, dáva vláde právomoci zatýkať bez obvinení a väzniť bez riadneho súdneho procesu.
Prehlásenie prišlo po týždni protivládnych protestov v meste Daraa, spojeným s nepokojmi a násilnosťami.
Korešpondentka televízie Aljazeera v Damasku informovala , že mnohé z opatrení reaguje na požiadavky Sýrčanov. Vláda okrem iného avizovala aj zvyšovanie platov zamestnancov vo verejnom sektore a ich zabezpečenie zdravotným poistením.
Vláda vyslala pozitívny signál smerom k požiadavkám svojich občanov, otázne je, ako bude situácia pokračovať ďalej. V meste Daraa vyšlo do ulíc podľa údajov Aljazeery okolo 20 000 demonštrantov volajúcich po slobode a protestujúcich voči zásahom bezpečnostných zložiek.
Svedkovia povedali stanici Aljazeera o viac ako stovke mŕtvych, ktorú si vyžiadal zásah bezpečnostných zložiek v meste. Rovnaké čísla uvádzala aj agentúra AP.
Poradkyňa prezidenta obvinila z vyvolávania násilností zahraničných agitátorov. Sýria sa stáva ich cieľom hlavne kvôli svojmu postoju voči Izraelu.
„Čo sa stáva terčom útoku je pozícia Sýrie, sýrska bezpečnosť a schopnosť byť pilierom odporu voči Sionizmu a predstavám Spojených štátov.“ povedala.
Dodala, že sýrska vláda nevyvodzuje dôsledky voči pokojným protestom, ale zdôraznila, že demonštranti v Daree napadli bezpečnostné zložky.
Sýrska televízia odvysielala zábery z mešity Omari v Daree, kde sú vidieť zbrane a množstvo peňazí, ktoré údajne v mešite našli.
„Požiadavky ľudí sú študované dňom i nocou a Sýria sa stane svedkom dôležitých rozhodnutí, ktoré vyhovejú ambíciám našich ľudí.“ prehlásila poradkyňa.
Pripomenula, že autority budú brať požiadavky ľudí seriózne, no zároveň varovala, že vyvolávanie problémov je niečo iné.
Na základe informácií, ktoré uviedla Amnesty International bolo vo viacerých mestách krajiny tento mesiac zatknutých 93 ľudí, viacerí z nich pre svoje aktivity na internete. Pozorovatelia ľudských práv v Sýrii vo štvrtok informovali o zatknutí žurnalistu Mazena Darwisha a bloggera Ahmada Hadifu v Damasku.
Zdroj : Aljazeera