Syrský ministr zahraničí Walíd Muallim považuje rétoriku a postoje Ligy arabských států (LAS) za zasahování do vnitřních záležitostí Sýrie. Podle něj některé z arabských států, především Saudská Arábie a Katar, se necítily uspokojeny zprávou pozorovatelů LAS, kteří ukončili svou misi v Sýrii. „Pokoušejí se namalovat budoucnost pro Sýrii, ale tato představa je příliš vzdálená od toho, co chtějí Syřané,“ řekl na tiskové konferenci v Damašku. „Zprávu pozorovatelské mise nahradily politickou zprávou, která útočí na suverenitu Sýrie, protože vědí, že to nebudeme akceptovat,“ dodal Muallim.
Podle slov Muallima se Sýrie může opřít o vztahy s Ruskem. „Rusko nebude souhlasit se zahraniční intervencí v syrských interních záležitostech, to je červená linie,“ tvrdil Muallim, jenž se minulý týden sešel s ruským náměstkem MZV Michajlem Bogdanovem, který ho ujistil o pevné podpoře Ruska.
Muallim dále řekl, že řešení v Sýrii nemůže přijít ze strany LAS, ale pouze od syrského lidu. Nově připravovaná ústava by měla být zveřejněna do jednoho až dvou týdnů. Syrský deník al-Watan přišel s informací, že budoucí prezident bude mít možnost úřadovat ve dvou volebních obdobích, tedy maximálně čtrnáct let. Zároveň se změní způsob volby prezidenta. Současný prezident má mandát do roku 2014.
Změny ústavy mají zmodernizovat zkostnatělý politický systém. „V průběhu historie jsme byli pochodní vyučící (arabské státy) arabismus a islám a nyní je budeme učit demokracii a pluralismus,“ vzkázal Muallim Lize arabských států, že díky připravovaným reformám, které již dříve oznámil prezident Bašár Asad,se Sýrie stane pro ostatní země vzorem. Parlamentní volby se mají uskutečnit ne dřív než v květnu letošního roku.