Zatiaľ čo sa Európska únia snaží nájsť spoločné riešenie s Ruskom, v Sýrii údajne sýrske jednotky zabili počas pondelňajších stretov 23 ľudí.
V Petrohrade sa stretol ruský prezident Vladimír Putin s prezidentom Európskej únie Hermanom Van Rompuyom, s cieľom nájsť spoločné riešenie na sýrsku krízu. Stretnutie prišlo krátko potom, ako sýrsky prezident Bašár al-Assad vyzval k potlačeniu opozičných vojsk. Reakcii sýrskeho prezidenta predchádzalo oznámenie Slobodnej sýrskej armády, opozičnej vojenskej formácie, o obnovení „obranných operácií“, z piatka minulého týždňa.
Sýrske opozičné jednotky tak odmietli Annanov mierový plán a požiadali o vyslanie mierovej misie OSN alebo vytvorenie bezletovej zóny nad krajinou, ako náhradu za misiu pozorovateľov. Požiadavky boli odmietnuté predstaviteľmi OSN, podľa ktorých Annanov plán ostáva stále riešením súčasnej krízy. V piatok dal vojenský výbor opozície sýrskemu prezidentovi ultimátum na ukončenie násilia, v opačnom prípade bude čeliť vojenskej odozve.
Lokálne koordinačné výbory v Sýrii informovali, že hlavné strety medzi regulérnou armádou a opozíciou si vyžiadali 23 životov. K zrážkam malo dôjsť na viacerých miestach v krajine, najmä v provincii Idlib, explózie boli nahlásené v Damasku a podľa Observatory for Human Rights použili sýrske jednotky helikoptéry na upevnenie svojich pozícií v meste Deir ez-Zor na východe krajiny.
V sobotu prišlo v Sýrii o život 57 vojakov, čo predstavuje najvyššie straty na strane sýrskej armády od vypuknutia povstania v marci roku 2011.
Európski lídri sa zhodli s ruskými predstaviteľmi na presadení šesťbodového mierového plánu OSN, no Rusko a Čína naďalej odmietajú západnú vojenskú intervenciu, ktorá podľa ich názoru povedie len k destabilizácii regiónu.
V piatok Rusko, Čína a Kuba hlasovali proti rezolúcii , ktorú v Ženeve odsúhlasilo 47 členov Výboru pre ľudské práva. Rezolúcia odsudzovala Sýriu za masaker v Houle, pri ktorom prišlo o život viac ako 100 civilistov.
Ako reakcia na udalosti z posledných dní prišlo stretnutie sýrskej opozície v Istanbule, ktorého výsledkom bolo vyhlásenie snahy vytvoriť vojenskú koalíciu proti súčasnému sýrskemu režimu.
Kmeňový vodca Abdul-Ilah al-Melhem povedal opozičným aktivistom na stretnutí, že kmeňoví príslušníci z radov opozície sú ochotní, sa pridať k novým jednotkám v snahe zosadiť súčasný režim. Za vytvorenie nového vojenského frontu sa vyjadril aj prominentný aktivista za ľudské práva Haitham al-Maleh.
Generálny tajomník OSN Ban Ki-moon reagoval slovami, že OSN nepresadzuje vojenskú možnosť zásahu v Sýrii a vyzval Assada, aby zastavil v mene humanity násilie v krajine.
„Sme hlboko znepokojení súčasnou situáciou,“ uviedol Ban Ki-moon pre Reuters, „Annanov plán ostáva jadrom k riešeniu sýrskej krízy.“
Zdroj : Alarabiya, Russia Today