Necelý týden zbývá do parlamentních voleb v Sýrii. Dne 7. května se volební místnosti otevřou pro více než 14 milionů oprávněných voličů, jak tvrdí syrské ministerstvo vnitra. Někteří Syřané však předpovídají, že volební účast však bude nízká. „Pochybuju, že ve městech jako Idlib, Homs nebo Dúmá budou mít lidi pomyšlení volit,“ myslí si Abú Ziád z předměstí Damašku. Koncem února se konalo referendum k přijetí nové ústavy a za nižší účast byly obviněny teroristické skupiny, které údajně měly Syřanům bránit se k urnám dostavit. „Hloupost. Uvidíte, že tohle řeknou znovu,“ říká Abú Ziád.
Předzvěst voleb je v ulicích Damašku vidět na každém kroku. Předvolební poutače jsou vylepeny a pověšeny, kde se jen dá. Kolikrát jsou nainstalovány tak nešetrně, že zabírají celý chodník a brání chodcům v pohybu. Na plakátech jsou převážně jen nezávislí kandidáti a několik málo nových politických seskupení.
Staré strany, které byly doposud zastoupeny v parlamentu a tvořily tzv. Pokrokovou národní frontu pod vedením strany Baas, se doposud neprezentovaly. „Máme jen jednu stranu, a to vládnoucí Baas. Ty ostatní Baasu jen přikyvují,“ tvrdí student Muhammad. Baas neboli Socialistická strana arabské obrody měla ještě donedávna zajištěnou polovinu křesel v parlamentu. Nová ústava z letošního března odňala této straně její výsostní postavení. „Vše je jen jako. Ve skutečnosti se nezměnilo vůbec nic. Je to jen iluze, která má zalepit lidem oči,“ myslí si Muhammad, pro kterého jsou téměř všichni kandidáti spolčeni s režimem, ba dokonce placeni, aby vystupovali jako opozice. Budou mít však volby úspěch? „Je to směšné. Parlament tady nemá žádnou moc. Tu má jen úzký okruh lidí kolem prezidenta a vláda a ostatní orgány jsou jen úředníci, kteří konají na příkaz shora,“ tvrdí Muhammad. Politický systém v Sýrii je postaven na sekularizaci. Náboženské strany ani strany národnostních menšin zde nejsou povoleny. Syrské vedení sice mluví o reformách politického systému, nová ústava ale pravomoc parlamentu takřka nezměnila.
Krátce před volbami voliči stále neznají jména všech kandidujících politických stran, jejich seznam nebyl dosud zveřejněn ani na webových stránkách ministerstva vnitra. „Já tyhle volby bojkotuji, protože za této situace, kdy lidi umírají rukou režimu, jsou úplně zbytečné,“ říká Abú Ziád. Opoziční hnutí uvnitř Sýrie se voleb neúčastní a odmítají s režimem jakkoli komunikovat, jelikož v ulicích stále panují nepokoje a každý den jsou hlášeny nové oběti. Mnohé z těchto uskupení fungují spíš tolerovány, ale nejsou oficiálně uznány.