I když v Sýrii příliš neutichají emoce kvůli kočkované s Izraelem a ve vzduchu stále visí možnost eskalace tohoto napětí, lidé na takovéto problémy přestávají myslet. A proč? Protože fotbal. S blížícím se začátkem slavnostního výkopu mistrovství světa ve fotbale má zdejší fotbalový fanoušek jedinou starost, a tou je sledování přímých přenosů v co možno nejpohodlnější atmosféře. A že příznivci fotbalu to v Sýrii nemají jednoduché!
Fotbal a cigára
Před měsícem začal v Sýrii platit zákon o zákazu kouření na veřejných uzavřených místech. A jelikož i takové restaurace, které pravidelně vysílají fotbalové přenosy, jsou veřejným místem, musí si fanda s cigaretou v koutku úst rozmyslet, kde bude sledovat svou strhující zábavu, která se koná jednou za čtyři roky. Z tohoto důvodu dává nyní syrský fanoušek přednost sledování fotbalu spíše v pohodlí domova. Několik přátel se skládá na zakoupení roční satelitní karty pro odblokování všech 8 placených sportovních kanálů katarské televize Aljazeera. Investice o výši 70 USD se jim vyplatí. „Vydržet celý zápas bez cigarety? A ještě když je napínavý? To těžko,“ zakroutil hlavou Ahmad Salmán, který pravidelně chodí sledovat Ligu mistrů do jedné z restaurací v centru Damašku. Nyní raději zůstane s fotbalovou horečkou doma a napnuté nervy z průběhu napínavých fotbalových utkání si bude dle libosti uklidňovat tolik milovanými tabákovými výrobky bez jakéhokoliv zákazu. Vždyť nejlevnější krabička stojí v přepočtu jen 10 Kč.
Majitelé restaurací nový protikuřácký zákon příliš neuvítali. „Od té doby, co začal platit tento protikuřácký zákon, se nám tržby snížily. Podívejte se, nikdo tady teď není. Snad se to zlepší, až si lidi navyknou na veřejnosti nekouřit,“ postěžoval si provozní restaurace Awtar pan Muhammad Faqíh. Vrásky na čele mu naskočily i díky tomu, že zákon omezuje kouření i tolik oblíbených vodních dýmek, které jsou neodmyslitelně spojené s orientálními kavárnami a čajovnami. „Kdyby přišel zákaz kouření až po mistrovství světa! Takhle ani nevíme, zda budeme mít v dostatečnou klientelu nebo ne. Několik restaurací je již nadobro zavřených,“ hořekuje Muhammad Faqíh.
Každý se bude dívat na fotbal
Syřané jsou zapálenými fotbalovými fanoušky, kteří se většinou dělí na příznivce Realu Madrid nebo FC Barcelona. Nikdo z nich ani nepočítá, že by mohl fandit jiným týmům. „Na mistrovství budou ale reprezentační mužstva, takže si teď musíme vybrat z nich. Já osobně fandím Itálii,“ řekl jeden z kluků hrajících kopanou na hřišti na okraji Damašku. „Letos vyhraje Argentina. Vždyť Messi je nejlepší hráč světa,“ přidal se jeho spoluhráč. Vůně fotbalových trávníků přilákala už i nejednu syrskou dívku. Tento sport se totiž čím dál více stává společensky nepostradatelným tématem a dívky chtějí znát vše, aby se mladíkům zalíbily. „Tak trochu si děláme srandu, že při výběru partnerky záleží, jakému týmu fandí a co o něm ví,“ směje se Ahmad Salmán.
Na letošním mistrovství se představí pouze jeden arabský tým – Alžírsko. Syřané ani další Arabové však jeho naději vidí nereálně. A proto budou fandit jednomu z favoritů celého turnaje. „Náš reprezentační tým je na tom špatně, takže za ty léta naší nepřítomnosti na mistrovství jsme si navykli fandit jiným týmům,“ říká rozladěně Ahmad Salmán. „Alžířané jsou sice taky Arabové, navzájem si ale nerozumíme, mají úplně jiný dialekt než my. Přesto jim přejeme hodně štěstí,“ pokračoval Ahmad.
Už nyní vlají na autech vlaječky různých států a výzdoba výloh obchodů dává kolemjdoucím najevo, komu že to obchodník fandí. „Jedno je jisté, celý měsíc budeme mluvit jen a jen o fotbalu,“ řekli mladíci na fotbalovém hřišti. A tak se předpokládá, že všechny problémy a jejich řešení, které trápí celý region, se odloží až na dobu po finále mistrovství světa. Podle dotázaných fanoušků prý jiné zprávy než ty sportovní ani sledovány nebudou.
(článek vyšel v deníku Právo dne 29.5.2010)