Syrský prezident Bašár Asad vydal ve čtvrtek, v den 64. výročí založení vládní strany Baas, dekret, kterým umožňuje syrským Kurdům získat státní občanství, které bylo doposud odepíráno asi 220 tisíců z celkového počtu asi 2 miliónů Kurdů v Sýrii. Tento problém nastal po roce 1962, kdy se téměř 20 procent tehdejších Kurdů nezúčastnilo sčítání lidu. Před týdnem byla jmenována komise, která měla do 15. dubna prostudovat možnost udělení kurdským „cizincům“ syrského občanství. Řešení problému přichází až po téměř padesáti letech, a to kvůli obavám rostoucím nepokojů v zemi. Kurdové vyšli do ulic teprve minulý týden, i když nepokoje v Sýrii začaly před třemi týdny. „Jeden, jeden, jeden, syrský lid je jeden,“ ozývalo se provincií Hasake na severovýchodě země. Svým pochodem si žádali zrovnoprávnění s ostatními obyvateli Sýrie po všech stránkách. Pátek byl pokaždé dnem, kdy protesty v Sýrii nabyly největší gradaci a tento týden by tomu nemělo být jinak. K uklidnění Kurdů by mělo přispět i propuštění 48 Kurdů z vězení v městě Raqqa. V Sýrii žijí také „neregistrovaní“ Kurdi, kterých se zmiňovaný dekret nejspíše netýká. Jejich počet se odhaduje na 80 tisíc.
Kromě kurdské otázky byly za poslední týden učiněny další ústupky pro sunnitské muslimy. Po úterním setkání s uznávaným syrským klerikem šejchem Muhammadem Saíd Ramadán al-Bútím byl odvolán zákaz nikábů (pozn. šátků, jimiž si ženy zahalují tvář) na vysokých školách, který byl zaveden v loňském létě. Asi 1200 učitelek tehdy ztratilo své zaměstnání, nyní se mohou do škol vrátit. Se zakázáním nikábů na školách souhlasila většina sunnitské obce, protože syrské sunnitky preferují bílý hidžáb, který nezakrývá tvář. Zákaz nikábů byl spíše vnímán jako symbolický útok proti vůči sunnitům než jako krok pro zlepšení univerzitní výuky. Prezident měl také údajně slíbit založení islamistické politické strany a islámské vysoké školy. Po páteční modlitbě se tedy uvidí, zda tyto ústupky, které se však nedají považovat za reformy, pomohly udržet klid v Sýrii.
oni se scitani obyvatel zucastnili 😀 jenze jim obcanky byly odebrany lsti tim, ze jim slibili vymenu obcanskych prukazu a jaksi jim „“zapomneli““ dat nove; cili chyba a vina syrskych uradu a snaha o vyobcovani vlastnich nepohodlnych obcanu 😉