Paštúnske hnutie Taliban sa zúčastní konferencie v Paríži, kde sa bude hovoriť o budúcnosti Afganistanu, avšak ako povedal hovorca hnutia, nebudú sa baviť o mieri a uzmierení.
Stretnutie organizujú Francúzi a zúčastnené strany sa stretnú na predmestí Paríža. Už od začiatku sa očakáva, že stretnutie neprinesie žiadne veľké výsledky, ale je skôr brané ako zriedkavú príležitosť k tomu, aby sa tvárou v tvár stretli najdôležitejší afganskí hráči. Tento rok sa konalo len jedno jediné podobné stretnutie na ktorom sa zúčastnil aj Taliban a to prebehlo v japonskom meste Kjóto pod záštitou miestnej univerzity.
Hovorca hnutia Taliban Zaibulláh Mudžahid povedal, že dvaja predstavitelia Talibanu sa zúčastnia tohto parížskeho stretnutia. Očakáva sa, že sa do Paríža dostavia aj reprezentanti afganského mierového koncilu a tak tiež členovia z Hizb-e Islam.
Zástupca hovorcu francúzskeho ministra zahraničných vecí Vincent Floreani povedal, že afganská konferencia sa uskutoční tento mesiac pod záštitou Nadácie pre strategický výskum. Stretnutie bude za zatvorenými dvermi bez médií a podľa jeho slov, by sa na ňom mali zúčastniť všetky spektrá afganskej spoločnosti. Odmietol prezradiť bližší dátum, rovnako ako aj miesto stretnutie s odvolaním sa na citlivú bezpečnosť stretnutia.
Mierové rozhovory s Talibanom zostávajú nateraz zastavené, hoci sa objavujú znamenia podľa ktorých by sa mohli opäť rozhovory otvoriť. Posledné pokusy, ktoré mali na starosti Američania v marci stroskotali na spore ohľadom prepustení piatich členov Talibanu, ktorých USA zadržiava na základni Guantanamo.
Afganský prezident Hamíd Karzaj chce, aby mierové rozhovory viedla jeho vláda a mierový koncil, teda orgány, ktoré má pod palcom a ktoré ustanovil na vyjednávanie s Talibanom.
Zatiaľ nie je jasné, kto na parížskom stretnutí bude reprezentovať afganskú vládu, ale jeden z jej oficiálnych predstaviteľov, ktorý si neželal byť menovaný povedal reportérom, že do Paríža by mal letieť okrem iného aj Farúk Wardak, minister vzdelávania.
V mierovom procese hrá kľúčovú úlohu aj Pakistan a to, že počiatkom mesiaca prepustil niekoľkých členov Talibanu z väzenia sa považuje za významný krok. Spolupráca s Pakistanom, ktorý má dlhoročné vzťahy s Talibanom je na obnovenie rozhovorov nesmierne dôležitá. Američania so svojimi spojencami sa snažia dať veci ohľadom mierových rozhovorov do pohybu pred afganskými prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v roku 2014. V tom istom roku by už väčšina zahraničných vojakov mala Afganistan opustiť.
„Dvaja ľudia z Talibanu sa zúčastnia. Ich mená však teraz nezverejníme“ povedal Mudžahid. „Nebudeme sa však baviť o mieri. Chceme vyjadriť svoje myšlienky a našu politiku. Toto stretnutie nemá byť o mierových rozhovoroch“ znovu zdôraznil hovorca hnutia.
Ghairat Baheer, ktorý sa zúčastní stretnutia ako reprezentant svojho svokra Hekmatjára, povedal, že strana Hizb-e Islam podporuje takúto iniciatívu od Francúzska, pretože bude zameraná na rozhovory medzi Afgancami. „Toto bude veľmi dobré fórum na výmenu našich pohľadov a naše vyjadrenie, aby sme pochopili pohľady ostatných skupín“ povedal Baheer. „Vnútorný afganský dialóg je jedno jediné riešenie a aj Taliban ukázal vôľu zúčastniť sa“ dodal.
Podľa Muhammada Mohaqeqa, člena mierového koncilu a jedného z popredných lídrov afganských šíitov a Hazarov, bude mierový proces jednou z tém na diskusiu. „Budú tam ľudia z vlády, z Hizb-e Islam a z Talibanu“ povedal. „Budeme sa baviť o mierovom procese, pretože tam budú všetky strany. Budeme sa baviť tiež o prezidentských voľbách a súčasnej situácii v Afganistane“ myslí si Mohaqeq. Samotný Mohaqeq bol kedysi členom Národného frontu, ktorý zastupoval bojovníkov Severnej Aliancie bojujúcej proti Talibanu. Okrem neho sa stretnutia v Paríži zúčastní aj Ahmad Zia Masúd, brat známeho Ahmada Šáha Masúda.