Hnutie Taliban potvrdilo, že v Katare plánuje otvoriť svoju prvú kanceláriu mimo Afganistan, čo je veľmi dobrým signálom pre prípravu a začatie mierových rozhovorov.
„Teraz, keď máme silné zastúpenie priamo v Afganistane, sme pripravení otvoriť politickú kanceláriu aj mimo našej krajiny pre rozličné rokovania“ písalo sa vo vyhlásení Talibanu, ktoré hnutie rozoslalo do viacerých spravodajských organizácii a na webové stránky. Aby sa však začali mierové rozhovory zopakoval Taliban už dávno známy postoj o odchode všetkých cudzích vojsk z krajiny a ukončenie vojny. Viacerí predstavitelia afgánskeho mierového koncilu, ktorí sa snažia nájsť východisko z vojny sa nechali počuť, že krok Talibanu privítali.
„Pre Taliban je veľmi dôležité rokovať s medzinárodnou komunitou, špeciálne s USA a my vítame ich rozhodnutie zriadiť si politickú kanceláriu“ povedal Arslala Rahmáni, jeden z top vyjednávačov mierového koncilu, pre agentúru Reuters. „Je to prejav dobrej vôle. Pre Američanov je Taliban na čiernej listine a preto je pre nich dôležité začať podobné rozhovory“ dodal Rahmáni.
Zdroj blízky vedeniu Talibanu povedal pre televíziu al-Džazíra, že zástupcovia hnutia sú už v Katare a plánujú otvoriť oficiálne zastupiteľstvo, pod podmienkou, že USA prepustí piatich vyšších členov Talibanu z amerického väzenia v Guantanáme. Prepustení muži by mali dostať v Katare azyl, ostanú tam a bude im zakázané vrátiť sa do Afganistanu.
Afgánsky prezident Hamíd Karzaj je podľa svojho hovorcu proti prepusteniu piatich väzňov. Už dávnejšie vydal vyhlásenie v ktorom hovorí, že je protiústavné držať Afgáncov v domácej väzne v zahraničnom väzení a tak aj nariadenie, ktoré hovorí, že by im bolo zakázané vrátiť sa domov je podľa neho v rozpore so zákonom.
„Toto je prvý krát kedy Taliban verejne hovorí, že sa zúčastní takýchto rozhovoroch cez svoju kanceláriu v Katare“ povedal pre al-Džazíru reportér Bernard Smith priamo z afgánskeho hlavného mesta. „Je to veľmi dôležitý krok a ak sa tak naozaj stane mimo Afganistan, tak budeme očakávať, čo o tom povie samotná afgánska vláda“ povedal Smith.
Pred tým ako sa v Katare rozbehli prípravy na otvorenie kancelárie prebiehali konzultácie priamo medzi Katarom a afgánskou vládou. Karzaj už vtedy potvrdil, že súhlasí s vládou, aby si Taliban podobnú kanceláriu v Dohe otvoril. Doteraz však nie je zrejmé akú úlohu bude hrať afgánska vláda v rozhovoroch medzi Talibanom a Spojenými štátmi. Keď hovorí Taliban o afgánskej vlády, hovorí najčastejšie o bábkovom režime, kde za nitky ťahá USA. Podľa Talibanu by malo byť Afgáncom dovolené, aby si vytvorili vlastnú islamskú vládu podľa ich vlastnej voľby.
Objavili sa aj správy, že k nejakým prvotným kontaktom a rokovaniam došlo už na jeseň 2011 v katarskej Dohe. Mali sa tu stretnúť americkí diplomati s talibanskou delegáciou, ktorú viedol Tajjíb Agha, bývalý minister Mullu Omara.
Afgánska vláda v septembri 2011 začala s Talibanom svoje vlastné rozhovory a rokovania. Stalo sa tak po tom ako samovražedný útočník zabil Burhanuddína Rabbániho, hlavu mierového koncilu.