Členovia hnutia Taliban vykopali 320-metrový tunel priamo do väznice Sarposa v meste Kandahár. Vďaka nemu sa podarilo utiecť viac než 450 väzňom, z ktorých mnohí patria k bojovníkom Talibanu.
Masívny nočný útek väzňov z druhého najväčšieho afgánskeho mesta Kandahár len dokazuje, že afgánska vláda sa stáva v nepokojnom južnom Afganistane stále slabšou. Práve Kandahár sa mal stať miestom, kde by vláda presadzovala svou prítomnosť, ale neustále jej snahy zlyhávajú.
“Počas noci z nedele na pondelok sa na slobodu dostalo vyše 475 väzňov, ktorí utiekli tunelom a stratili sa v Kandaháre” uviedol správca väznice Ghulam Dastagir Mayar. Dodal tiež, že väčšina z utečencov patrí k hnutiu Taliban. Hovorca Talibanu Zabiulláh Mujahid prezradil, že členovia hnutia vykopali za väznicou 320-metrový tunel, ktorým sa dokázali dostať priamo dovnútra. Trvalo im to dlhých 5 mesiacov, pričom museli neustále obchádzať hlavné cesty a vládne checkpointy. Do väznice sa im podarilo prekopať až v nedeľu a následne sa mohol začať útok. Podľa slov hovorcu vedeli o pripravovanom pláne niekoľkí väzni, ktorí začali útek koordinovať zvnútra. Medzi takmer 500 väzňami, ktorí sa dostali na slobodu je asi 100 veliteľov Talibanu. “Štyria z utečencov boli dokonca provinční velitelia” dodal informácie ďalší hovorca Qari Yousef Ahmadi.
“Boli tu štyria alebo piati z nás, ktorí vedeli, že naši priatelia vonku kopú tunel” povedal Mohammad Abdullah. Vo väznici v Sarpose sedel dva roky po tom ako ho chytili neďaleko mesta Zhari s nákladom zbraní. “Niektorí z našich priateľov nám pomohol kópiami kľúčov. Keď došlo k úteku, vedeli sme tak odomknúť dvere ďalším priateľom v iných miestnostiach.” Hovoril, že sa sa s väzňami zobudili o štvrtej či piatej a potichu sa vytratili von.
Guvernér Kandaháru potvrdil, že sa najmenej 475 väzňom podarilo utiecť a už zahájili operácie na ich chytenie. “Niekoľkých sa nám už dokonca podarilo chytiť” povedal guvernér, ale neposkytol žiadne ďalšie detaily. Na otázku ako sa mohlo podariť prekopať tunel až do väznice a nikto si nič nevšimol odpovedal len slovami, že je všetko v rámci šetrenia.
Najvýznamnejší väzni z radov Talibanu však nie sú uväznení v Sarpose, ale Američania ich držia neďaleko leteckej základne Bagram vo východnom Afganistane. Ďalší kľúčový predstavitelia sú pod zámkom vlády v prísne stráženom väzení v Kábule.
Väznica zažila rušné chvíle aj v roku 2008, kedy ju napadli desiatky militantov na motorkách a dvaja samovražední útočníci. Jeden z nich odpálil nákladné vozidlo naplnené výbušninami pred bránou do areálu a druhý sa odpálil pri múre, aby sa vytvorila úniková cesta. Z väzenia vtedy ušlo cez 900 väzňov, pričom 400 malo patriť k bojovníkom hnutia Taliban