Povšimnutiu svetovej verejnosti neušli aktuálne sa odohrávajúce protesty vo viacerých mestách v Turecku, vrátane najväčšieho mesta – Istanbulu, kde sa protesty začali.
Protesty vznikli ako reakcia na plánované odstránenie parku Gezi v Istanbule, ktorý mal byť nahradený budovou niekdajších osmanských kasární, kedysi stojacich na mieste parku. Plánovaná prestavba parku sa stretla s nevôľou obyvateľov, ktorí sa obávali, že nová zástavba bude slúžiť ako nákupné centrum. Prvotné pokojné demonštrácie sa vyeskalovali po zásahu polície, ktorý účastníci protestu označili za neprimeraný a ako hrubú demonštráciu štátnej moci. Prvotné protesty proti zničeniu parku nakoniec prerástli do nepokojov a demonštrácií volajúcich po odstúpení premiéra.
Pretestujúci označili premiéra Erdogana za diktátora a žiadajú jeho rezignáciu.
Premiér odmietol požiadavky davu, označenie za dikátora a davy v uliciach za extrémistov.
„Ak milujete túto krajinu, ak milujete Istanbul, nenechajte sa stiahnuť k takejto hre.“ komentoval premiér situáciu v televízii.
Turecké médiá venovali len minimálny alebo žiadny priestor protestom, ktorých sa zúčastnili desaťtisíce ľudí po celom Turecku. Premiér zároveň označil informácie na sociálnych sietiach za hrozbu. Odstúpiť odmieta a vyzval ľudí, aby rešpektovali demokratický proces a regulérne volebné intervaly.
Pod vedením Erdogana zažíva Turecko prudký ekonomický rast a obdobie stability. Pochybnosti a rozruch však vyvolali posledné zákony obmedzujúce predaj alkoholu a postoje Turecka voči Sýrii, ktoré podľa mnohých stavajú krajinu do zlej bezpečnostnej situácie.
Počas protestov bolo podľa oficiálnych zdrojov zatknutých 1700 ľudí po celom Turecku, 58 civilistov a 115 príslušníkov bezpečnostných zložiek zranených. Doktorská únia ale uvádza počet zranených obyvateľov na 400, mnohí z nich údajne utrpeli ťažké poranenia hlavy.
Zdroj: Alarabiya
Tweets about „turkey protest occupygezi“