Tunisko je nadmieru zaujímavou krajinou , kde sa miesia viaceré kultúry severnej Afriky. História krajiny siaha hlboko do antických čias a časť tohto kultúrneho dedičstva si nesú so sebou aj súčasní obyvatelia. Okrem toho, že je Tunisko islamský štát, do veľkej miery ho ovplyvnila aj európska kultúra, čo z neho robí jeden z najliberálnejších štátov islamského sveta.Krajina bola pôvodne osídlená Berbermi, no vystriedali sa tu klasické antické civilizácie ako Feničania a Rimania, neskôr sem prišli Arabi, Turci a Európania. Každý jeden nechcal nejaký otlačok a vytvorili obraz Tuniska, aký ho poznáme dnes.
Náboženstvo
Hlavným a majoritným náboženstvom krajiny je sunni islam, avšak v mnohých mestách ako napríklad Tunis a Džerba žijú menšie skupiny židov a rímokatolíkov.
Pôvodné viery sa z mysle ľudí nevytratili ani s nástupom islamu. Ešte aj dnes veľa Tunisanov verí v džinov a nosia na ochranu pred nimi rôzne amulety, chránia sa veršami z Koránu a symbolom ochrany pred zlými silami je aj „Fátimina pravá ruka“.
Jazyk
Národným jazykom Tuniska je arabčina. Keďže bola krajina pod francúzskym vplyvom, francúžština je druhým najrozšírenejsím jazykom. Vyučuje sa aj na školách a silno ovplyvnila aj miestny arabský dialekt. Dodnes sa používa v obchode, vede, armáde a diplomacii. V súčasnosti sa zavádza už aj angličtina do škôl.
Rodinný život
Pôvodne žili Tunisania vo veľmi dômyselne poprepájaných rodinných zväzkoch, kde sa na výchove detí podielali všetci členovia rodiny. Svadby sa uzatvárali na základe vzájomných dohôd medzi rodinami. S francúzskou nadvládou nad krajinou nastali aj výrazné zmeny v usporiadaní spoločnosti. Veľkorodiny sa rozpadajú a mení sa aj postavenie ženy v spoločnosti.
Práve čo sa týka postavenia ženy v spoločnosti, patrí spomedzi islamských štátov Tunisko k tým najviac liberálnym. Ženy požívajú rovnaké práva ako muži, polygamia bola v polovici minulého storočia postavená mimo zákon a rola ženy prešla len z výchovy detí a starostilivosti o domácnosť k zapojeniu sa do väčšiny aktivít v spoločnosti.
Spoločenský život
Tunisko je krajina, ktorá prevzala mnoho európskych prvkov a vzorov správania, no islam kontroluje v určitej miere správanie sa. Na ulici si bežne podávajú ruky muži a ženy a neexistuje tu segregácia ako napríklad v Saudskej Arábii. Používajú sa bežne ako arabské, tak aj francúzske oslovenia. Keďže ide o moslimskú krajinu a islam rodinný a poločenský život ovplyvňuje, u mladých nie sú vhodné prejavy väčšej náklonnosti na verejnosti ešte pred svadbou.
Centrami spoločenského života sú verejné kúpele a kaviarne. Dnes hlavne kaviarne sú miestami stretnutí, spoločenskej zábavy. Väčšinou muži tu vysedávajú, fajčia vodnú fajku, rozprávajú sa hrajú hry.
Odievanie
Vo veľkej miere dávajú dnes už ľudia prednosť odievaniu v západnom štýle. Napriek tomu sa hlavne u starších ľudí a na vidiek nosí stále tradičný odev. Typickým ženským odevom je „Sifsari“ a „Melia“ . Muži nosia pokrývku hlavy „Chehia„. Medzi mužmi sa nosia ešte aj široké nohavice alebo známy dlhý odev džalabíja.
Umenie
Tunisko je známe predovšetkým remeselnou výrobou, kde sa sústreďuje umelecké cítenie domácich. Či už sú to šperky, koberce, keramika, výrobky z dreva, medi alebo textílií, turistom stačí prechádzka po miestnom trhovisku a budú okúzlení zručnosťou remeselníkov a umelcov.
Miestna hudba je špecifická hrou na lutnu, gitaru a na bubon známy ako „malouf„.