Pokus o vojenský prevrat, ktorý sa odohral v Turecku v noci z piatka na sobotu by sa dal nazvať ako učebnicový. Napriek tomu však neúspešný. Čo sa však pod jeho neúspech podpísalo?
Predstavitelia vzbúrencov z radov tureckej armády postupovali veľmi čisto a koordinovane. Ani nie dve hodiny po tom, čo sa im podarilo obsadiť niektoré kľúčové pozície v Ankare a Istanbule, vtrhli do štúdia televízie TRT a donútili moderátorku prečítať ich odkaz. Prezidenta Erdogana označili za zradcu národa, oznámili, že preberajú moc a ohlásili vytvorenie novej ústavy. Keďže má turecko za sebou históriu úspešných prevratov, mohlo by sa zdať, že v tejto fáze súčasnej vláde odzvonilo.
Prevrat bol zámerne naplánovaný na deň, keď si prezident Erdogan užíval dovolenku v meste Marmaris na pobreží Egejského mora. Ďaleko od Ankary a Istanbulu a bez priameho dosahu na dianie. Jedno sa však vodcom povstania nepodarilo. Nedokázali prezidenta izolovať od médií. Ešte predtým ako Erdogan nastúpil na palubu lietadla do Istanbulu, odvysielal svoj odkaz pomocou služby FaceTime. Video bolo následne odvysielané v súkromných televíziách a uverejnené na Twitteri. Vyzval v ňom všetkých občanov, aby vyšli do ulíc a obsadili všetky námestia a letiská.
Jeho výzva sa ujala, do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí, ktorí konfrontovali vojsko. Keď sa prezidentovo lietadlo blížilo k Istanbulu, malo už zabezpečené, že môže pristáť. V tom čase už začali lojálne bezpečnostné zložky spolu s civilistami zatýkať vojakov z radov vzbúrencov.
Je možné, až pravdepodobné, že by bol prevrat neúspešný, aj bez prezidentovej výzvy, no jeho rýchla reakcia určite celý postup zrýchlila a zničila veliteľom povstania výhodu z momentu prekvapenia. Paradoxné však je, že prezident Erdogan na svoj odkaz národu využil práve sociálne siete, proti ktorým prednedávnom ostro brojil. Twitter bol dokonca na čas z rozhodnutia súdu v krajine zablokovaný. Dnes cezeň prezident vyzýva k podpore legitímnej vlády.
Výsledok pokusu o prevrat
Počas pokusu o prevrat zomrelo okolo 104 vzbúreneckých vojakov. Okrem toho prišlo o život 41 policajtov a 47 civilistov.
Povstalecký vrtuľník mal údajne napadnúť policajné stanice. Neskôr bol vzdušnými silami lojálnymi vláde zostrelený.
Vzbúrenci obsadili strategické miesta v Ankare a Istanbule, medzi nimi aj mosty cez Bospor. Až na niektoré miesta, sa väčšina vojakov neskôr vzdala polícii.
V spojitosti s pučom došlo k zatknutiu približne 6000 ľudí.
Rozzúrené davy sa pokúsili vzdávajúcich sa vojakov lynčovať. Na ich ochranu bola nasadená polícia.
Galéria – vzdávajúci sa vojaci čeliaci útokom civilistov
Zdroj obrázkov: Aljazeera / Murad Sezer / Reuters
Zdroje: Haaretz, Aljazeera, Alarabiya